Domovská

Návšteva Lukáša Parízka

Postavenie slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku je hlavným motívom príchodu slovenského štátneho tajomníka Lukáša Parízka na trojdňovú pracovnú návštevu Srbska. Preto hneď v úvode programu v priestoroch slovenského Veľvyslanectva v Belehrade usporiadali okrúhly stôl s predstaviteľmi tunajších Slovákov s cieľom hlbšej diskusie o aktuálnych spoločensko-politických trendoch v radoch našej národnostnej menšiny, ako aj o jej postavení vo vzťahu k srbským orgánom.

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Podľa informácií, ktoré zverejnilo slovenské veľvyslanectvo štátny tajomník Parízek „zdôraznil potrebu jednoty príslušníkov slovenskej národnostnej menšiny v Srbsku, ktorá je primárnym predpokladom pre udržateľné postavenie Slovákov žijúcich v Srbsku už vyše 250 rokov. Diskusia odhalila viaceré problémy, s ktorými sú srbskí Slováci konfrontovaní, a veríme, že si účastníci okrúhleho stola odniesli konštruktívny a pozitívny dojem."

Lukáš Parízek sa potom stretol s rezortnými kolegami Ministerstva zahraničných vecí Srbska, štátnymi tajomníkmi Ivicom Tončevom a Nemanjom Stevanovićom. Večer program pokračoval návštevou Starej Pazovy, kde v budove Obce Stará Pazova delegáciu privítali národná poslankyňa Libuška Lakatošová a zástupca predsedu obce Milan Beara so spolupracovníkmi a neskôr sa k nim pripojil aj predseda obce Djordje Radinović, ktorý predtým mal stretnutie s pokrajinským tajomník pre poľnohospodárstvo. Hlavnými témami bolo vzdelávanie, informovanie v menšinovom jazyku, ako aj zamestnávanie. Po tomto oficiálnom stretnutí hostia spolu s domácimi sa presunuli do Slovenského národného domu, kde členom delegácie zo Slovenska bola predstavená bohatá a rozmanitá činnosť Slovenského kultúrno-umeleckého spolku hrdinu Janka Čmelíka a obzreli si aj slovenský evanjelický a.v. kostol v Starej Pazove.

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Foto: Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Belehrade

 

Dnes slovenská delegácia navštívila najprv Kovačicu, kde ich prijal predseda Obce Kovačica Milan Garašević. V delegácii bola tiež aj Dagmar Repčeková, veľvyslankyňa Slovenskej republiky v Srbsku ,Ján Varšo, predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Ivana Rapavá, zástupkyňa riaditeľa Kancelárie štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, Rastislav Kostilník, referent pre západný Balkán Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky, Igor Vencel, diplomat Veľvyslanectva SR v Belehrade a z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ľudovít Pomichal.

Delegáciu cesta ďalej viedla do Nového Sadu a Kysáča a popoludní zavítala do Báčskeho Petrovca. V budove Báčskopetrovskej obce, v rozhovoroch za zatvorenými dverami, sa okrem predsedu obce Srdjana Simića zúčastnil aj jeho zástupca Ján Brna, predseda obecného zhromaždenia Ján Šuľan a ďalší predstavitelia lokálnej samosprávy.

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Na tlačovej konferencii, usporiadanej po rozhovoroch, Lukáš Parízek informoval o zámeroch a plánoch, ktoré obecné samosprávy prijali s cieľom ekonomického rozvoja, a hovoril o opatrenia, ktoré by mohli viesť k zredukovaniu odchodov mladých ľudí za prácou do zahraničia. Predstaviteľov obecných vedení tiež pozval na podnikateľské fórum, ktoré bude organizované na okraj medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu v júni 2017 v Bratislave. Tiež avizoval vyslanie troch slovenských emisárov do Srbska s cieľom normalizácie vzťahov medzi Slovákmi žijúcimi v Srbsku.

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Po rozhovoroch členovia oboch delegácií sa presťahovali do Galérie Zuzky Medveďovej, ktorej venovali vzácny dar, 24 obrazov slovenskej akademickej maliarky Márie Šuľanovej, narodenej v Petrovci roku 1930, pôsobiacej na Slovensku, kde pred štyrmi rokmi aj umrela. Riaditeľ Pavel Čáni hostí oboznámil s touto kultúrnou inštitúciou.

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Návšteva Lukáša Parízka

 

Nasledovali rozhovory v matičnom ústredí, kde sa s hosťami stretli predstavitelia viacerých miestnych matičných organizácií. Predsedníčka MSS a zároveň aj predsedníčka MOMS Petrovec Katarína Melegová Melichová informovala o neblahej situácii nielen v tejto našej strešnej organizácii, lež aj všeobecne v celkovom živote tunajších Slovákov.

Z Báčskeho Petrovca slovenská delegácia odcestovala do Selenče.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

0 #4 laudatio ?n.k. 2017-04-04 21:27
stranka UKVS - slovackizavod zostáva šampionom v zatvorenosti ?
Pozrite tam Laudatio na ATM...
Laudátor (chválorečník) a adulator (lichotník, pochlebník), v čom je rozdiel ?
/ v. Dante, adulatori ,youtube /
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
-2 #3 Ono to pridePravdomil 2017-04-04 13:46
Obnovili komentare na hl, velky je tlak na nich...Nemozu do nekonečna obhajovat neobhajitelne. Pravda vitazi. Raz to musi prist...ak nie skor v roku 2018 určide
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #2 Čo sa za brehom skrýva?Michal 2017-03-31 23:47
Reprezentanti Slovenska a Makanovej skupina sa boja verejnej kontroly a verejnosti. Veď lem pozrite Zuzanu Ťapakovú ktorá odhalila ako prebiehali Lajčakové tendre napr Evka.
Prišli sem kádrovať, kupovať a umlčať TV Petrovec ako aj poslednú nádej na zmenu v NR. Zavadzia im kritika a preto chcú umlčať všetkých kritikov. Pekne demokratický! A to najhoršie amnestovať každý prešľap, každú korupciu, falšovanie podpisov a všetky neúspechy Makanovej vedenia. Prečo to robia a čo sa za brehom skrýva? Niečo veľke?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+6 #1 " no comments" hl.rsn.k. 2017-03-31 13:00
hl.rs zrušil komentáre ? Informačný priestor delvideckeho Slovakistanu ostáva ako pred 100 rokmi.... Hmmm, parízerské "podriguše" sú mrcha štandard pre túto populáciu .... Ha `n - ba ....
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus