Domovská

Kvetná nedeľa

Kvetná nedeľa je poslednou predveľkonočnou a zároveň poslednou pôstnou nedeľou. Začína sa ňou najdôležitejší týždeň v roku - veľkonočný týždeň, známy pod názvami Tichý alebo Veľký týždeň. V evanjelických kostoloch sa liturgia začína predspevom: „Ajhľa, vstupujeme do Jeruzalema a splní sa všetko o Synovi človeka, čo napísali proroci. A vydajú ho pohanom, odsúdia na smrť, zbičujú a zabijú, ale na tretí deň vstane z mŕtvych." Kristus v Kvetnú nedeľu so slávou vstupuje do Jeruzalema, ale už o pár dní ho odsúdia ako zločinca a ukrižujú. Táto nedeľa tak poukazuje aj na to, v akej tesnej blízkosti stoja dve také odlišné zvolania: Hosana! a Ukrižuj! Svedčí to zároveň aj o rozpoltenosti človeka. Čiže dnes, v Kvetnú nedeľu, dav zvoláva na slávu Ježiša HOSANA! a o pár dní, na Veľký piatok už bude volať UKRIŽUJ! Protiklad najhlbšej úcty a najpodlejšieho pokrytectva. Možno však predsa tým najhlbším odkazom celého tohto nanajvýš významného obdobia pre každého kresťana je: Lásku bez kríža nenájdeš a kríž bez lásky neunesieš.

 

Kvetná nedeľa v Selenči v katolíckom kostole (Foto: Robert Kaňa)

 

Kvetná nedeľa v Selenči v katolíckom kostole (Foto: Robert Kaňa)

 

„Pre obdobie pôstu sú príznačné smutné farby, ako v liturgii tak aj v ľudovom odievaní. Tak bolo v minulosti a tak je to dodnes. Aj napriek tomu, selenčské dievky si od pradávna na Kvetnú nedeľu do kostola obliekajú pestré kašmerínové sukne a vyšívané oplecká a zástery. Kvetinové vzory na kašmeríne, zásterách a opleckách mali symbolizovať kvety, palmy a ratolesti, ktoré ľudia hádzali pred Ježiša pri slávnostnom vstupe do Jeruzalema. Bola to jediná nedeľa počas pôstu, kedy sa mohli dievky parádiť," vysvetľuje Patrik Rago z Katedry etnológie a folkloristiky FF UKF v Nitre.

„V súčasnosti je v Selenči pekným zvykom, že sa na Kvetnú nedeľu na katolíckom konci dediny dievčatá a chlapci obliekajú do pestrých krojov a tak dnešnému sviatku dávajú ešte slávnostnejší ráz," – ozrejmuje Patrik Rago, ktorý vo vlastnej súkromnej zbierke v Selenči zachováva mnohé autentické ľudové predmety, od ľudového kroja, odevu, až po nábytok.

Aj v Starej Pazove na Kvetnú nedeľu dievčatá - „paničky" idú do kostola vyparádené v slovenskom staropazovskom kroji, s pártou na hlave ako mladuchy. Sú to dievčatá predškolského a mladšieho školského veku.

 

"Paničky" zo Starej Pazovy v evanjelickom kostole (Foto: Ana Kukučka Jašo‎)

 

"Paničky" zo Starej Pazovy v evanjelickom kostole (Foto: Ana Kukučka Jašo‎)

 

Dnes v rumunskom Nadlaku (Foto: ECAV Nadlak)

 

Dnes v rumunskom Nadlaku (Foto: ECAV Nadlak)

 

Dnešná Kvetná nedeľa v Iloku v Chorvátsku (Foto: Dušan Saják)

 

Dnešná Kvetná nedeľa v Iloku v Chorvátsku (Foto: Dušan Saják)

 

Predveľkonočný koncert včera usporiadali aj v Pilíši v Maďarsku (Foto: Vasvári Márti)

 

Predveľkonočný koncert včera usporiadali aj v Pilíši v Maďarsku (Foto: Vasvári Márti)

 

Kvetná nedeľa je pašiová a v kresťanských chrámoch pokračuje čítanie pašií o utrpení Ježiša Krista, ktoré sa začalo počas predchádzajúcej nedele – Smrtnej nedele. Táto šiesta nedeľa v 40-dňovom pôstnom období sa nazýva ešte aj „palmová" podľa palmových ratolestí, ktorými ľudia vystielali cestu Ježišovi prichádzajúcemu do Jeruzalema a zvolávali na Jeho slávu Hosana! Po nej už nasleduje Tichý týždeň. V priebehu tohto najsmutnejšieho obdobia, počas ktorého vrcholí pôst, sa kresťania sústreďujú na nábožné rozjímania a kajúcne modlitby. Spoveďou a účasťou na Večeri Pánovej sa vyznávajú zo svojich hriechov a veria v ich odpustenie.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus