Domovská

Chceme lepšiu krajinu

Od 3. apríla (deň po prezidentských voľbách) študenti v mnohých mestách Srbska organizujú každodenné protestné prechádzky „proti diktatúre". V Novom Sade dnes prebiehalo 16. protestné zhromaždenie a študent Miran Pogačar po proteste vyhlásil: „Dosiahli sme výsledky, vyšli sme na ulice, dokázali sme, že nás jesto, že sa nebojíme a že nebudeme mlčať. Bez ohľadu na to, ako sa zakončia, toto sú najúspešnejšie protesty za posledných desať rokov, ukázali sme, že odpor existuje". Pred týždňom sa aj v Bratislave konal pochod proti korupcii, ktorého sa zúčastnilo zhruba 5000 ľudí. Zorganizovali ho dvaja 18-roční stredoškoláci Karolína Farská a Dávid Straka. Ako tvrdia, sú unavení z toho, že peniaze sa strácajú v korupčných aférach a politici hlas ľudí vôbec nepočúvajú. Na ulice vyšli aj študenti v Chorvátsku a Maďarsku.

 

Chceme lepšiu krajinu

 

V sobotu na ulice vyšli aj študenti v Chorvátsku. Hlavní organizátori vyhlásili, že je situácia vo vede a vzdelávaní alarmujúca a nikdy nebola horšia. Študentské demonštrácie nevystali ani v Budapešti.

Vo svete prebiehajú ďalekosiahle zmeny... Sú ony možno aj prejavom rozčarovania v parlamentnú demokraciu? – kladie si otázku náš románopisec, esejista a divadelný kritik Végel László.

„Na prechádzke Njegošovou ulicou stretol som sa so Želimirom Žilnikom. Napokon si môžeme sadnúť a pri káve sa porozprávať. Chystá sa na cestu do USA. U New Yorku bude počas mája zorganizovaný veľký festival Žilnikových filmov. Pravdaže, rozprávame sa aj o demonštráciách v Budapešti a týchto našich. Zhodneme sa, že ide o celkom nový jav v postsocialistickom svete, ktorý sa výraznejšie prejaví v nadchádzajúcich rokoch. Tieto demonštrácie sú iba náznakom nejakej cesty a kam ona vedie, ťažko je predvídať." Píše Végel László v autorskom texte Túžba za slobodou na uliciach a za zatvorenými dvermi.

„Chceme lepšiu krajinu" alebo aj "nie je nám to jedno" – skandovali v Bratislave tisíce ľudí. "Sme frustrovaní zo situácie na Slovensku. Tento pochod je venovaný hlavne boju proti korupcii. My ako študenti chceme v tejto krajine ostať. Čo sa tu však deje, odrádza veľa z nás. To, že krajina nemôže prosperovať, je práve tou korupciou," priblížili zámer zorganizovania pochodu organizátori. Obaja študenti vyjadrujú nesúhlas so súčasným stavom spoločnosti, ktorý je podľa nich dlhodobo neudržateľný a je jedným z hlavných dôvodov narastania podpory pre extrémistické sily.

Na zajtra je v Belehrade avizované veľké protestné zhromaždenia.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň

1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus