Domovská

Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

Pokrajinský tajomník pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslav Štatkić a jeho zástupca Nebojša Kuzmanović rokovali dnes s veľvyslankyňou Slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčekovou. Nastolená bola téma možnosti zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade, kde by pod jednou strechou sídlili viaceré naše kultúrne a mediálne inštitúcie.

 

Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

 

Na začiatku rozhovoru Štatkić zdôraznil, že AP Vojvodina najväčšiu pozornosť venúva zachovávaniu kultúry a kultúrneho dedičstva a zveľadeniu informovania v jazykoch národnostných menšín, ktoré tu žijú a tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho celkového dedičstva a kultúrnej mnohojazykovosti pokrajiny.

"Tiež podporujeme aj činnosť národnostných a kultúrnych inštitúcií všetkých menšinových komunít, aby sme im umožnili zachovanie vlastnej identity a duchovného dedičstva. V tom sú práve inštitúcie kľúčovo dôležité", dodal Štatkić.

Dagmar Repčeková, na druhej strane, poukázala na veľmi dobrú spoluprácu s AP Vojvodinou, o čom svedčí aj celkové postavenie a bezpečnostná situácia slovenského národnostného spoločenstva v pokrajine, rovnako ako podpora národnostných a kultúrnych inštitúcií vojvodinských Slovákov.

Konštatujúc, že je väčšina slovenských inštitúcií sústredená v mestách, kde sú Slováci najpočetnejšou etnickou skupinou, alebo sú osobitne rozpoznateľní, akými sú Petrovec a Kovačica, bolo dohodnuté, že sa preskúma možnosť zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade.

To stredisko by sa malo stať miestom, na ktorom by boli zhromaždené najdôležitejšie kultúrne a mediálne inštitúcie, počnúc od Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov až po týždenník v slovenskej reči Hlas ľudu.

Zdroj: http://www.vojvodina.gov.rs

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus