Domovská

MgA. Janko Siroma, Ph.D

Dňa 30. júna 2017 na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne v Českej Republike MgA. Janko Siroma obhájil doktorskú dizertáciu a získal akademický titul doktor Ph.D. Už v nasledujúci deň, teda v sobotu 1. júla organoval vo Viedni v kostole sv. Jakuba a včera 2. júla predpoludním hral na rímskokatolickej omši vo Viedni a popoludní usporiadal organový koncert v modrom kostole sv. Alžbety v Bratislave. V rodnej Kovačici plánuje koncertovať 23. júla 2017 a koncert usporiada pri príležitosti 500 rokov reformácie, 20 rokov kantorskej služby v ECAV a získania titulu Ph.D.

 

MgA. Janko Siroma, Ph.D

 

MgA. Janko Siroma, Ph.D

 

Janko Siroma absolvoval Janáčkovu akadémiu múzických umení v Brne, neskôr sa školil na Konzervatóriu v Bratislave, organovú hru si zdokonaľoval na Hudobnej akadémii v Lipsku, tiež u špičkových organistov z Nórska, Talianska, Poľska a Francúzska. V súčasnosti prednáša na Zuš Františka Oswalda, Daliborovo námestie v Bratislave. Predtým bol angažovaný v petrovskom cirkevnom zbore, kde v tom čase boli zostali bez kantora a Janko Siroma sa dočasne ujal tejto práce, počas ktorej pracoval aj so spevokolom a zaškolil nového kantora.

 

Podobne ako včera, aj v roku 2013 v petrovskom kostole usporiadali Cyrilo-metodský večierok a vtedy spevokolu dirigoval Janko Siroma

 

Podobne ako včera, aj v roku 2013 v petrovskom kostole usporiadali Cyrilo-metodský večierok a vtedy spevokolu dirigoval Janko Siroma

 

Janko Siroma býval vedúcim tiež aj odborných seminárov Chrámové organy a ich využitie na bohoslužobné a interpretačné účely, v rámci ktorých pripravoval mladých hudobníkov na funkcie kostolných organistov v Srbsku. Aktívne sa zaujíma aj o stavbu a rekonštrukciu organov. Sám vykonáva menšie i väčšie údržby, opravy a ladenie nástrojov a komplexne preskúmal organové nástroje v Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi v Srbsku. Práce boli uverejnené pod názvom Vývoj organárstva v Banáte, Organová interpretácia v Evanjelickej cirkvi v Srbsku a Organy v Báčskom senioráte, čo možno pozrieť TU:

 

 

S organmi v Srbsku sa bratislavská verejnosť vďaka Jankovi Siromovi oboznámila v marci roku 2014 v Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Daliborovo nám. v Bratislave-Petržalka. Na prednáške bolo potvrdené, že je kulpínsky organ najstarší existujúci organ v SEAVC v Srbsku a že on predstavuje najväčšie kultúrne a historické bohatstvo v našej SEAVC a bezpochyby aj v celom Srbsku. O tom TU:
http://www.kulpin.net/linky/22-aktuality/aktuality/6797-kulpinsky-organ-kulturnym-bohatstvom

Blahoželáme!

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+2 #2 blahoprianieŠefčíkovci Senica 2017-07-04 16:51
:-) Nie len preto, že nám je biblicky prikázané, že sa máme s radujúcimi radovať, ale, že tak skutočne cítime. Radujeme sa z Jankovho úspechu a prajeme mu síl i k ďalšiemu rozvíjaniu talentu.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 MgA.Janko SiromaViera Benková 2017-07-03 16:58
Jankovi, veľkému odborníkovi organovej hudby gratulujem na ceste k ešte väčšiemu úspechu...nech sa mu darí!vbenková
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus