Domovská

Ukryté spomienky

Z veľkých, asi polmetrových fotografií, sa vynárajú spomienky, ktoré pod hrubou vrstvou prachu čakali na sklíčkových negatívoch na svojho objaviteľa vyše 75 rokov. Objavené, teraz nám už môžu rozprávať záhadné príbehy z našich slovenských dolnozemských dejín. Na nich možno postrehnúť ustarostené pohľady mladomanželov, svadobných hostí, tváre vystrašených detí, smútiacich rodín pri nebožtíkovi... Fotografie svedčia tiež aj o živote tunajších bohatých rodín podunajských Švábov, či maďarských, chorvátskych alebo juhoslovanských vojakov, ale aj príslušníkov nemeckých SS Waffe z II. sv. vojny.

 

Ukryté spomienky

 

Ukryté spomienky

 

Ukryté spomienky

 

Ukryté spomienky

 

„Výstava Silbaš – spomienky ukryté v skle mohla vzniknúť vďaka silbašskej fotografke Zuzane Kováčovej, ktorá po skončení druhej svetovej vojny z neznámych dôvodov ukryla sklenené negatívy na povale svojho domu, kde boli v roku 2009, desať rokov po jej smrti , nečakane objavené," – hovorí autor výstavy Ondrej Miháľ.

Riaditeľ Múzea vojvodinských Slovákov Pavel Čáni sa zmienil o kvalite tlačených obrázkov. Aj keď sú mnohé fotografie poškodené, podľa jeho názoru práve tie škvrny na správnom mieste dávajú zvláštnu kvalitu týmto záznamom. Pavel Čáni výstavu aj otvoril a možno si ju obzrieť v priestore Múzea vojvodinských Slovákov, čiže na poschodí budovy Matice slovenskej v Srbsku.

 

Ukryté spomienky

 

Ukryté spomienky

 

Ukryté spomienky

 

Výstavu fotografií silbašského rodáka a kanadského Slováka Ondreja Miháľa otvorili dnes popoludní a zapadá do osláv 56. Slovenských národných slávností Zorganizovaná je za spolupráce Slovenského kanadského inštitútu a Múzea vojvodinských Slovákov.

Výstava starých fotografií Zuzany Kováčovej – Tetinky Silbaš –spomienky ukryté v skle bola tiež aj prvým sprievodným podujatím tohtoročného detského folklórneho festivalu Zlatá brána v Kysáči. O tom viac TU:
http://www.kulpin.net/22-aktuality/aktuality/9936-24-dff-zlata-brana

 

Katarína Pucovská

Foto autorka a Martin Pucovský

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus