Domovská

Ilocké leto a 50. Ilocká hroznová oberačka

V Iloku sa tradične od roku 1962 koná kultúrny a zábavný festival, Ilocká hroznová oberačka, ktorá tu má najstaršiu tradíciu. Hlavná časť podujatia začína koncom augusta a vrcholí začiatkom septembra. Podujatie nadväzuje na starý sriemsko-slavónsky zvyk jarmokov pri príležitosti vinobrania, ktorý je spätý so stretnutím mladých ľudí, ochutnávkou, predajom vína a poľnohospodárskych produktov. Ilockí Slováci, ktorých v roku 2001 v tomto meste bolo 1044 a po sčítaní v roku 2011 ich zostalo 935, sa zapájajú do programu a v Slovenskom dome paralelne organizujú Ilocké leto. Tohtoročné, – v poradí už 38.– prebiehalo počas uplynulého víkendu. Na ňom vystúpili domáci SKOS Ľudovíta Štúra, ale aj hostia z Našíc, Županje a z Českej republiky. Cieľom týchto slávnosti je predovšetkým zachovanie tradície vinárstva a etnológie a prezentácia domácich výrobkov a kultúry.

 

Foto: Matica Slovenská Ilok

 

Foto: Matica Slovenská Ilok

 

V sobotu 26. augusta 2017 v Slovenskom dome v rámci Ilockého leta celovečerný folklórny program usporiadal Folklórny súbor Púčik z Brna z Českej republiky. V nedeľu 27. augusta v kultúrno- umeleckom programe okrem domácej tanečnej skupiny MS Ilok - SKOS Ľudovíta Štúra vystúpili i hostia: FS českej besedy – Končenica, SKUS Franju Strapača a MS Markovec Našický, KUD Tomislav zo Županje a FS Púčik z Brna.

Organizátormi Ilockého leta sú Miestny odbor Matice slovenskej v Iloku, Slovenský kultúrno-osvetový spolok Ľudovíta Štúra v Iloku a Mesto Ilok.

Mesto Ilok a miestna turistická organizácia sú organizátormi aj Ilockej hroznovej oberačky. Na tohtoročnej jubilejnej v piatok 1. septembra 2017 okrem iných vystúpia aj Tamburaši s Dunava a Zvonko Bogdan, v sobotu usporiadajú slávnostný ústredný program, na ktorom sa zúčastní aj SKOS Ľudovíta Štúra. Po programe bude ohňostroj a v pokračovaní koncert Petra Grašu. Nedeľa na 50. Ilockej hroznovej oberačke bude prevažne športová.

Ilok je krásne, starobylé mesto, o čom svedčí aj toto panorámové video:

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Vladimír Labáth (1922 – 1997)

Život

Dym z cigarety.
Kytica nádejí.
Večný boj o svety.
Jeden strom v aleji.

Túha po niečom.
Zlato a mozole.
Radosť pod mečom.
Zločinci v kostole.

Žízeň po krvi.
Volanie prorokov.
Túha byť prvý.
Závody stá rokov. ...

 

Posledné komentáre

Posledné články

urad

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus