Domovská

Kúzlo kachľovej pece

Vyžarovaním tepelného žiarenia podobného slnku pravá kachľová pec vraj lieči, pomáha astmatikom a alergikom, uvoľňuje stres a navodzuje duševnú pohodu. Funguje to asi aj tak, že keď si uzimený človek oprie chrbát o pec, je to priamy kontakt s prírodou, s tou hlinou, z ktorej je kachľa urobená, a jej liečivé, upokojujúce teplo prenikne do celého tela. Toto kúzlo kachľovej pece si v nie tak dávnej minulosti vedeli naplno užiť zámožnejšie rodiny, keďže v ich domácnostiach tieto pece boli neodmysliteľnou súčasťou interiéru. Dolnozemskí Slováci sa tejto „novote" tiež nevedeli ubrániť, ale si ju vedeli modifikovať a prispôsobiť vlastnému spôsobu života. V nejednom dome mali totiž takzvané kachľové sedliacke pece. Boli pekné a boli v trende a k tomu sa v nich mohli piecť aj „krumple na ťapši", „sárma", „rejteš"... Kachľové pece znova začínajú byť „in", keďže sú postavené z tradičných materiálov, avšak majstrov kachliarov nieto dosť. Nemajú ich ani na Slovensku a hľadajú ich aj medzi nami.

 

Kúzlo kachľovej pece

 

Jozef Bitala, majiteľ známej firmy BIJOZ vo Veľkom Rovnom na Slovensku, kde vyrábajú nádherné „starosvetské" šporáky, kachle, pece i luxusné krby navštívi už počas tohto víkendu Srbsko, kde by sa chcel stretnúť s prípadnými záujemcami o prácu. Táto firma s vyše 70-ročnou rodinnou kachliarskou tradíciou, chce zamestnať nielen zaškolených majstrov, ale aj tých, ktorí by sa tomuto remeslu chceli naučiť. Ubytovanie im poskytnú zadarmo a plat podľa dohody.

 

Kúzlo kachľovej pece

 

Kachliarstvo a krby si Bitalovci zakladajú na rodinnej tradícií, kde sa peciarstvo dedí z otca na syna. Senior Ján Bitala sa vyučil v roku 1944 za kachliara u Nemca Fridricha a získal výučný i tovarišský list. Senior Ján Bitala zaučil synov Jána a Jozefa kachliarskemu remeslu a obaja pokračujú v šľapajach svojho otca a aj oni vyučili viacero iných záujemcov o kachliarske remeslo. Klasické postupy, ale aj schopnosť prispôsobiť sa dodaným moderným návrhom ocenili ich zákazníci v ČR, Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Taliansku i Holandsku.

Medzi hlavné výhody kachľovej pece patrí i minimálna spotreba paliva – nakladanie do pece stačí každých 12 hodín po 15 kg, t.j. spálenie 30 kg dreva denne.

 

Kúzlo kachľovej pece

 

Ak máte vzťah k takémuto remeslu, hláste sa na tel.: +421 903 44 22 11.
O podniku Jozefa Bitalu viac TU: http://www.kachliar.sk/

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Náhodný obrázok

Letmo

Tomáš Čelovský (1958)

Objavy

Bola to zaujímavá hra
Nakúkať zvedavo
životu do karát
sám
Priúčať sa pravidlám hry
s pocitom dieťaťa
čo prvýkrát vyšlo na povalu
A nakoniec zistiť
že môžeš získať hociktorú kartu
Iba jednu nie

Tým posledným tromfom
čo si ho skrýva v rukáve
so sebavedomým úsmevom
tým ťa nakoniec dorazí

No predsa hráš
Inak nemožno
Hráš
teda si

 

Posledné komentáre

Posledné články

fotogaleria

cirkevna matrika

kalendar menin

mena

okienko

velka noc

pamatnicek

kucharka

kovacica

gjk

pocasie

autobus