Skip to content

Tlač E-mail
Saturday, 14 April 2012
Spoločná slovensko – srbská poštová známka
 
Slovenská pošta, a. s., včera vydala poštovú známku „Spoločné vydanie so Srbskom: Ján Koniarek (1878 – 1952)“ v nominálnej hodnote 1,20 €. Známka vyšla vo forme hárčeka s dvoma známkami spojenými navzájom kupónom. Motívom známky je bronzová „Busta Jána Krstiteľa“ od zakladateľa slovenského moderného sochárstva Jána Koniarka, ktorú umelec vytvoril počas svojho dlhoročného pobytu v Srbsku pred Prvou svetovou vojnou.
 
 
 
Na kupóne je technikou líniovej rozkresby stvárnený Koniarkov „Pomník padlým v 1. svetovej vojne“, ktorý sa nachádza v Trnave. V hornej časti hárčeka je umiestnený text „SPOLOČNÉ SLOVENSKO-SRBSKÉ VYDANIE“ a v jeho dolnej časti rovnaký text v srbčine. Súčasne s poštovou známkou pošta vydá obálku prvého dňa (FDC) s pečiatkou FDC s dátumom 13. 4. 2012 a domicilom Trnava.
 
Poštovú známku slávnostne inaugurovali včera v stálej expozícii Galérie Jána Koniarka v Trnave za prítomnosti srbskej veľvyslankyne na Slovensku p. Radmily Hrustanović a generálnej riaditeľky Slovenskej pošty, a. s., Marcely Hrdej.
 
foto
 
Ján Koniarek - významný slovenský sochár prvej polovice 20. storočia, zakladateľ moderného slovenského sochárstva. Narodil sa roku 1878 vo Voderadoch (neďaleko Trnavy) a v rokoch 1894 – 1906 absolvoval umelecké štúdiá na akadémiách výtvarných umení v Prahe, Budapešti a Mníchove. V rokoch 1906 – 1914 pôsobil v Srbsku ako pedagóg na školách v Čačku a v Belehrade, kedy sa aj aktívne zúčastňoval na výstavnom dianí Srbska. Venoval sa predovšetkým reliéfom a portrétom (Podobizeň otca, 1905; Posledný dych, 1906; Hlava Jána Krstiteľa, 1906 – 1912), ako aj podobizniam významných srbských osobností (básnici a spisovatelia Dragutin Iljić, Jovan Dučić, Milorad Pavlović-Krpa; maliar Uroš Predić). Počas I. svetovej vojny bol zranený (1915) a po jej skončení sa Koniarek vracia k sestre do rodných Voderád (1918). V roku 1924 sa presídlil do Trnavy, kde zostáva do svojej smrti. Od roku 1978 nesie jeho meno Galéria Jána Koniarka v Trnave, kde je umiestnená stála expozícia jeho diel (2002).
 
Ako sám napísal, poslaním umelca je stať sa „svedomím svojho rodu“ a vytvoriť „...kamenné dejiny slovenského rodu“ (Sochár a národ; 1937). Z monumentálnych realizácií sú významné: Pomník M. R. Štefánika v Trnave (1924), Pomník Jána Hollého v Borskom Mikuláši, Pomník padlým v 1. svetovej vojne v Trnave (1929), Memorandový reliéf v Martine (1931 – 1933), Pomník Antona Bernoláka v Trnave (1936 – 1937).
 
Viac na:
Komentárov
Pridať Nový Vyhľadávanie
Anonymný   |2012-04-16 10:14:10
Pridať komentár
Meno:
Email:
 
Website:
Názov:
UBBKód:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:
 

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
partner
facebook
etymologia
okienko do dejin
bylinu hryzie byk
velka noc
gjk logo
kucharka
kovacica

Prihlásenie

MYŠLIENKA NA DNEŠNÝ DEŇ a na celý život

Ľahko je s plným bruchom postiť sa.
 

Vtip dňa

Telefonuje jedna blondínka druhej:
- Umývala som si vlasy a ostala mi teplá voda. Čo mám robiť?
Odpoveď:
- Daj ju do chladničky. Teplá voda sa vždy zíde.
 

Predpoveď počasia

Online

Úhrne: 16
Členov: 0 / Hostí: 16
Žiadni registrovaní uživatelia online

Úhrne členov

54 registrovaných
0 dnes
0 včera
1 tohto týždňa
1 tohto mesiaca
Posledný:
MickiDona offline

download firefox title=download opera

Návštevníci

Náhodný obrázok

LETMO

Ako vonia príroda...
 
Všetci sa hrozne ponáhľame. A večer zistíme, že sme zase toho veľa nestihli. Frustrovaní ľahneme a zaspíme spánkom nepokojných. Cez sms si vyznávame lásku, komunikujeme cez chat a do očí si nemáme čo povedať. Namiesto zábavy - stres. Stále kontrolujeme mobil, či nám niekto nevolal. Prestávame si vážiť krásne veci, kvôli ktorým sa oplatí žiť. Trápia nás účty, kariéra. V schránkach sa nám hromadia maily, lebo "nemáme čas“ odpísať, na polici sa kopia knihy, lebo "nemáme čas“ čítať, nevieme ako vonia príroda, lebo "nemáme čas“ si k nej privoňať. Ale dokedy to vydržíme?
 
Pekný deň... a spomaľte... žijete len raz... a veľmi krátko.
 

Posledné články