Archív

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

V sobotu 9. februára 2019 v miestnostiach Komorného zboru Nádeje v Pivnici usporiadali 9. ročník seminára zborového spevu pod názvom Nová pieseň. Seminár bol zameraný na vzdelávanie vedúcich a predstaviteľov našich slovenských amatérskych komorných zborov v interpretácii zborových piesní. Lektorom seminára aj tentoraz bol Dr. Juraj Súdi zo Selenče a na ňom sa okrem hostiteľského zboru zúčastnili predstavitelia zborov z Nového Sadu, Selenče, Starej Pazovy, Kulpína, Aradáča , Šídu, Báčskej Palanky, Petrovca a ďalší, ako aj žiaci ZŠ 15. októbra z Pivnice a jednotlivci. Všetkých prítomných v mene hostiteľského zboru privítala predsedníčka Komorného zboru Nádeje Miluška Macková. Po seminári usporiadali prezentáciu knihy Činnosť slovenskej zborovej kultúry a jej vplyv na rozvoj a šírenie interkulturality vo Vojvodine Juraja Súdiho.

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Seminár zborového spevu a kniha Juraja Súdiho

 

Na tohtoročnom seminári účastníci sa naučili štyri nové piesne: Toľko dôvodov, Poklad, V nebi vás uvidím a Poďakujme. Tieto piesne budú predvedené na spoločnom koncerte zborov v Pivnici, vo Veľkonočný pondelok, 22.apríla 2019, ktorý bude v pivnickom Kultúrnom dome a na ktorom Komorný zvon Nádeje oslávi 15 rokov pôsobenia.

 

 

Toľko dôvodov – účastníci seminára zborového spevu v Pivnici 2019

 

 

Poďakujme – účastníci seminára zborového spevu v Pivnici 2019

 

V druhej časti sobotňajšieho podujatia prezentovali knihu Juraja Súdiho Činnosť slovenskej zborovej kultúry a jej vplyv na rozvoj a šírenie interkulturality vo Vojvodine. Knihu spoločne vydali SVC a Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov (ÚKVS) v edícii Doktorské dizertácie ako štvrtý zväzok. O tom hovoril odborný spolupracovník ÚKVS Ladislav Čáni a riaditeľ Slovenského vydavateľského centra (SVC)Vladimír Valentík odovzdal autorské výtlačky knihy Jurajovi Súdimu. V knihe je dôkladne zdokumentované štvrťstoročie komorného zboru Zvony zo Selenče, ktoré zbor oslávil v roku 2018, a urobený je i výskum našej slovenskej zborovej kultúry. Dr. Jurajovi Súdimu v práci seminára a na prezentácii knihy pomáhal syn Juraj Súdi ml.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články