Archív

Kovačická insita a Pocta majstra majstrom

V Mestskom kultúrnom stredisku, v krásnych priestoroch v synagóge Levice včera otvorili výstavu Insitné umenie z Kovačice, na ktorej svoje práce predstavujú Vladimir Galas, Juraj Lavroš a Martin Pap. Viac TU: https://www.mskslevice.sk/event/299502/insitne-umenie-z-kovacice. A zajtrajšia udalosť: Pocta majstra majstrom - je názov výstavy, ktorou sa bratislavskej verejnosti predstaví grafik Pavel Pop z Nového Sadu. Vernisáž sa uskutoční v stredu 13. marca o 18:00 na Bratislavskom hrade v západnom krídle. Výstava potrvá do 16. apríla 2019.

 

Kovačická insita a Pocta majstra majstrom

 

Kovačická insita a Pocta majstra majstrom

 

Agentúru SITA informovala o tom Milina Sklabinská z Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorá ozrejmila, že expozícia ponúkne 22 umeleckých stvárnení veľkých rozmerov z cyklu obrazov, ktorý je venovaný popredným svetovým výtvarným umelcom. Počas vernisáže zároveň predstavia výtvarnú monografiu Pavel Pop z edície SlovArt Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov, ktorej autorom je srbský výtvarný kritik Sava Stepanov a o ktorej bude hovoriť aj Vladimír Valentík, ktorý napísal predhovor do knihy a ktorý je kurátorom výstavy.

Akademický grafik Pavel Pop sa narodil 1. decembra 1948 v Starej Pazove v Srbsku. Vo svojej výtvarnej tvorbe vyvíja koncept, ktorý odborná kritika pomenovala imaginatívnym realizmom. Vyštudoval grafiku na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave v roku 1975. Ako bratislavský žiak umelcov Albína Brunovského a Vincenta Hložníka si vypracoval výtvarnú poetiku, ktorá má prevahu aj v súčasnej grafickej tvorbe na Slovensku. Je členom Združenia výtvarných umelcov Vojvodiny.

Cyklus kresieb podobizní najväčších svetových výtvarných umelcov a ich najznámejších výtvarných diel, ktorými svoju tvorbu predstavuje v Bratislave, Pop vypracoval v priebehu roka 2008. Pre Ústav pre kultúru vojvodinských Slovákov od roku 2011 zhotovuje portréty historicky významných osobností vojvodinských Slovákov.

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články