Archív

18. marec – Svetový deň recyklácie

Dnes je Svetový deň recyklácie. Popustite uzdu svojej kreativite. Upcyklujte. Je to vskutku kreatívny spôsob recyklácie. Upcyklovať môžu všetci, pričom platí, že práve kreativite sa medze nekladú. Ako? Jednoducho! Vezmite si napríklad staré tričko, ktoré už dlhšie nenosíte. Najčastejší spôsob ďalšieho využitia je tričko rozstrihať a používať ako handry na prach. V tomto prípade sa jedná o recykláciu. Ak však tričko upravíte, prešijete či zafarbíte, vznikne tak nový produkt s vyššou hodnotou – originálny handmade kúsok. To je už upcyklácia. Upcykláciu mnohí chápu ako omnoho viac. Jej zástancovia ju považujú za kultúrny smer a spôsob postmoderného uvažovania, ktorý stavajú do protikladu k súčasnému materializmu, nadmernej výrobe a produkcii odpadu.

 

http://www.globalrecyclingfoundation.org/our-initiatives/initiative-3/

 

http://www.globalrecyclingfoundation.org/our-initiatives/initiative-3/

 

Módny priemysel je jedným z piatich najšpinavších priemyslov na svete. Naše oblečenie, ktoré je vyrábané rýchlo a lacno, sa rýchlo mení v odpad a veľmi často ho vyrábajú deti v krajinách tretieho sveta. Z dlhodobého hľadiska je to neudržateľné, či už sa to týka zneužívania lacnej pracovnej sily, prečerpávania prírodných zdrojov alebo narastajúceho množstvo textilného odpadu.

Veľmi obľúbeným sa stal trend upcyklácie vo fashion priemysle, a to najmä u mladých dizajnérov, ktorí si uvedomujú jej pozitíva. Vedia, že je potrebné chrániť a byť šetrný nielen k svojmu telu, ale i k životnému prostrediu. Preto sa u uvedomelých ľudí do popredia dostáva koncept tzv. upcyklácie. https://www.fashionrevolution.org/europe/slovakia/

Popustite uzdu svojej kreativite. Nápady nájdete aj TU: https://www.kreativita.info/recycling/

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články