Archív

3D tlačiarne slovenským školám

V priestoroch MSS v Báčskom Petrovci veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku J.E. Fedor Rosocha a predseda MSS Ján Brtka odovzdali 3D tlačiarne riaditeľom základných a stredných škôl v Srbsku so slovenským vyučovacím jazykom. Tlačiarne dostali dve gymnáziá: petrovské a kovačické a základné školy v Starej Pazove, Padine, Petrovci, Kysáči a v Pivnici. Ján Brtka sa poďakoval slovenskému veľvyslancovi za túto vzácnu pomoc a Fedor Rosocha spresnil, že ide o pomoc v hodnote 10 tisíc eur, ktoré vyčlenila Slovenská agentúra pre rozvojovú pomoc (Slovak Aid) a prostredníctvom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, a tiež slovenského veľvyslanectva v Belehrade, pomoc prichádza tam, kam je určená. Slovenský veľvyslanec vyjadril potešenie z tohto stretnutia, ktoré je už tretie, keďže je toto tretia fáza spojená s projektom rozbehnutým v spolupráci s Maticou slovenskou v Srbsku a ktorého hlavným cieľom je posilniť boj proti koronavírusu.

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

3D tlačiarne slovenským školám

 

V predchádzajúcej fáze tohto projektu, ktorého celková hodnota je 20 tisíc eur, boli zabezpečené šijacie stroje, ktoré boli rozdelené do 15 slovenských dedín, kde ženy na nich šijú rúška.

„Som rád, že dnes môžem spolu so zástupcami Matice slovenskej slávnostne odovzdať 3D tlačiarne, zariadenia, ktoré budú použité na výrobu ochranných štítov," povedal Fedor Rosocha. Dodal, že ide o prístroje ktoré boli zakúpené za 10 tisíc eur a za tú sumu sa im podarilo zabezpečiť osem 3D tlačiarní s príslušenstvom, ktoré je potrebné aby ten proces výroby bol funkčný.

V mene škôl, ako i v mene NRSNM, za pomoc sa poďakovali Tatiana Brtková, riaditeľka gymnázia Mihajla Pupina v Kovačici a Janko Havran, riaditeľ Základnej školy hrdinu Janka Čmelíka zo Starej Pazovy.
Po odovzdávaní tlačiarní veľvyslanec Rosocha vyzval prítomných, aby navrhli spôsoby na aké by Slovenská republika mohla pomôcť tunajším školám. Informoval tiež o svojej návšteve u predsedu Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milana Jána Pilipa, s ktorým rokoval, okrem iného, aj o výstavbe slovenského strediska v Novom Sade.

 

Katarína Pucovská

 

Komentárov  

+4 #1 3D idea 2018Dušan Petráš 2020-10-02 19:55
Veľmi ma ako osvetového pracovníka tento schválený projekt teší, ale zároveň som trochu sklamaný, že v týchto napočítaných školách nie je aj kulpínska škola. Pretože sa už od 2018 roku osobne zakladám o tento projekt presne s rovnakým účelom aj rovnakým názvom trojrozmerné vzdelávanie.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

MIROSLAV DEMÁK

SEPTEMBER
(Romeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
Ráno ktoré sa začalo tak dávno
a pritom sa nekončí skôr než zajtra
Pred nami sa vnára do fontán
Navždy a znova odchádza kráľovná Mab
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami

Posledné komentáre

Posledné články