Archív

Pod stromček a na dobré čítanie...

PAZOVSKÝ KALENDÁR 2010
 
Pod stromček a na dobré čítanie...
 
Tak ako aj v predchádzajúcich rokoch, aj najnovší Pazovský kalendár 2010 má zorné pole široké a v značnej miere popularizačné. V tomto svojráznom ľudovom čítaní sa uchováva jedinečné kultúrne pazovské dedičstvo, ktoré má veľa spoločných čŕt s tradíciami ostatných našich osád.
 
foto
 
Tradičný Pazovský kalendár s retrospektívou historických udalostí a osobností súvisiacich prevažne s týmto sriemskym prostredím a s množstvom ďalších esejisticko-faktografických článkov, si razí cestu k čitateľom a preniká cez hranice regionálnosti.
 
Kalendár na rok 2010 s menným evanjelickým ako aj pravoslávnym kalendáriom, zoznamom sviatkov a starými fotografiami z remeselníctva, ponúka jedinečnú možnosť porovnania cirkevných sviatkov dvoch najzastúpenejších vierovyznaní v pazovskej obci .
 
Na ďalších stranách „Objektívom a perom“ čitateľ môžeme sledovať kolobeh udalostí z pohľadu redaktora kalendára Martina Prebudilu. Stručne a bohato fotograficky a faktograficky zrekonštruovaný odchádzajúci rok zodpovedá novej senzibilite a potrebám súčasníka rýchleho tempa života. Nasledujú pazovská kronika a po nej takmer monotematicky spracovaný povojnový rozvoj súkromného podnikateľstva v tomto prostredí, kde, náš známy spisovateľ a zakladateľ Pazovského kalendára Miroslav Demák píše o samých začiatkoch pazovského podnikateľstva. Veľmi vzácnymi historickými textami sa prihovára celý rad autorov zaoberajúcich sa výskumom už či udalostí, jubileí, životom významných osobností alebo reminiscenciou autobiografických spomienok. Tak ako sa to patrí, je tu i literárny kútik, detská ríša, a šport.
 
Náklad kalendára je nezmenený - 900 výtlačkov, cena – ako i vlani - 350 dinárov za exemplár a ani tento rok nevystal sprievodný nástenný Pazovský kalendár 2010.

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články