Archív

Mravy, mýty a legendy Vojvodiny

Mravy, mýty a legendy Vojvodiny
 
Pokrajinský tajomník pre kultúru a verejné informovanie Milorad Đurić včera večer vo foyer Vlády Vojvodiny otvoril výstavu Obrazy dávno zabudnutých predkov známeho staropazovského režiséra Miroslava Benku a jeho priateľov. Výstava je inšpirovaná étosom, mýtmi a legendami Vojvodiny a tvoria ju umelecké fotografie veľkých rozmerov, ktoré vznikli v produkcii Art strediska Chlieb a hry, ktoré tento umelec, scénograf, herec a režisér založil s priateľmi v roku 2007.
 
foto
 
Výstavu otvoril Milorad Đurić a v otváracom programe účinkovali meškárky (Foto: www.vojvodina.gov.rs)
 
„Táto výstava nás na nezvyčajný spôsob vracia do minulosti, čiže súčasnými prostriedkami nám dočaruje atmosféru zašlých čias“- povedal pokrajinský tajomník Milorad Đurić. Dodal, že nainštalovaná výstava svedčí o autorovi Miroslavovi Benkovi ako o všestrannom umelcovi, ktorý vníma a cíti atmosféru tohto podnebia a na správny spôsob dokáže odzrkadliť nie iba minulosť lež i skrytý kód Vojvodiny.
 
foto
 
Miroslav Benka a Milorad Đurić (Foto: www.vojvodina.gov.rs)
 
„Ide o náročnú organizáciu, premyslený kasting, fotografovanie na starostlivo zvolených miestach v autentických vyše 100 - ročných kostýmoch, minuciózne naštudované osvetlenie, nevyhnutnú teatrálnosť“ - zdôraznil Miroslav Benka. Podľa jeho slov, v projekte účinkovalo niekoľko desiatok osôb a vzniklo niekoľko tisíc snímok.
 
foto
 
Foto: www.vojvodina.gov.rs
 
Pod koncept, totál dizajn a editorial výstavy sa podpisuje Miroslav Benka a pod fotografie Miralem Čaušević a Branislav Pokoracký.
 
Výstava bude v Novom Sade do 16. decembra a v nasledujúcom roku poputuje najprv do Budapešti a potom do Viedne, Bratislavy a Martina. V auguste si ju budú môcť obzrieť aj občania a návštevníci v chorvátskej Rijeke a v septembri bude vo Varšave a v októbri v Krakove.

Komentárov  

0 #1 Bravoanonym 2011-12-02 17:40
Ja mislim da je gosp. Benka Vaš najveći genije, ali Vi o tome malo znate... Najlepši je u Belim Rukavicama...
Bolje biti dobar sluga, nego loš gazda...
Stare ljubavi, što bi ono rekla Tereza Kesovija - iz dobro bombardovanih Konovala, Konovalva... ili tako nešto...
Pozdrav zaboravljenim dobrim predacima........
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Daniel Pixiades (1931)

Pre budúce dni

A vody tečú, tečú, tečú
do rodiska, v krajinu ďalekú...

V krajinu najdlhších snov.

Z krajiny do krajiny
a nikde nemať krov.

Zvädnuté ruže v cudzej záhrade.
Zvädnuté oči na ceste.
Zvädnuté ruky na poduške!

 

Posledné články