Archív

Sveti Sava – školska slava

Sveti Sava – školska slava
 
Svätý Sava bol prvým srbským archiepiskopom a čelnou osobnosťou v osamostatňovaní Srbskej pravoslávnej cirkvi a tiež aj významným osvietencom, ktorý kládol základy srbského školstva. Uctievajú si ho aj štátne inštitúcie, vzhľadom na to, že dal veľký prínos i k utváraniu moderného srbského štátu.
O Svätom Savovi Miloš Crnjanski v minulom storočí napísal, že bol diplomatom-politikom, cirkevno-štátnym organizátorom, kultúrno-osvetovým tvorcom a spisovateľom. Podľa jeho názoru v srbských dejinách nejestvuje nič, čo by sa vyrovnalo duchovnej stavbe diela Svätého Savu.
No nie vždy v srbských dejinách sa život a dielo Svätého Savu velebilo a uctievalo. Po Druhej svätovej vojne roku 1947 komunistická moc zhodnotila, že Svätému Savovi viac nepatrí miesto v školách. Predtým sa tento deň ojedinele oslavoval ešte v roku 1734 a neskôr v roku 1813 sa začal svätiť najprv ako cirkevný sviatok a od konca 18-ho storočia aj ako osvetový. V novších dejinách oslava Dňa Svätého Savu ako školskej slavy bola znovu zaktualizovaná v roku 1989 a zrealizovaná na začiatku nie tak dávnych deväťdesiatych rokov teraz však už minulého storočia.
Podľa informácie, ktorú nám poskytla riaditeľka ZŠ Jána Amosa Komenského v Kulpíne Jovanka Zimová dnes o 11:00 h v prieastoroch školy usporiadali najprv cirkevnú časť osláv a potom aj kultúrno-umelecký program. V prvej časti pravoslávny farár posvätil „slavski kolač“ a žito, po čom nasledovala liturgická časť a v pokračovaní odznel pestrý žiacky program, v ktorom si pripomenuli život a dielo tejto významnej osobnosti srbských dejín.

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články