Archív

Reč, ktorá nás ovláda

Reč, ktorá nás ovláda
 
K sedemdesiatke básnika Štefana Moravčíka
 
Doma vraj nikto nie je prorokom, ale čím iným je doma Štefan Moravčík (*22. 12. 1943, Jakubov), ak nie práve sám sebou – teda veštcom predvídajúcim svetovú budúcnosť slovenského jazyka. Pravdaže, nijaká reč na svete nedokáže robiť zázraky, ak ňou nenarába skutočný čarodejník. Slovenčina – a my s ňou – máme to šťastie, že nám prozreteľnosť darovala v tomto storočí niekoľko vynikajúcich básnikov – medzi nimi aj autora, o ktorom je teraz reč.
 
foto
 
Početní priaznivci Štefana by sa zrejme mohli volať Štefanúšikovia – myslím si, že pod týmto názvom mal byť už dávno zaregistrovaný (Šte)fan-klub priateľov skvostnej poézie, akej sa Š. Moravčík dopúšťa len tak – akoby celkom mimochodom (aby sme parafrázovali iného veľkého básnika – Miroslava Válka).
 
foto
 
Štefan Moravčík programovo vyplazuje slovenský jazyk na tých, ktorí slovenčinou opovrhujú a radi by ju už videli mŕtvu či aspoň polomŕtvu na smetisku niektorej zo susedných kultúr. V jeho majstrovskom podaní sa slovenčina stáva nielen polyfonickým nástrojom brilantného myslenia a akrobatického dorozumievania, ale aj orgánom chuti – akým napokon má byť každý správny jazyk. Moravčíkova slovenčina – či slovenčina podľa Moravčíka – je prirodzeným výrazom chuti žiť, nezadržateľným gejzírom nápadov, nekonečným ihriskom neúnavného slovesného hráča, manéžou literárneho žongléra, terénom pre strhujúcu jazdu nespútanej fantázie.
 
Nevšedný básnický zjav – akým Štefan Moravčík nepochybne je - nám umožňuje počúvať podmanivé skladby, komponované pre najjemnejšie struny a najzvučnejšie membrány jazyka. Jeho bravúrne kompozície tryskajúce z nevyčerpateľných prameňov ľudskosti a rozoznievajúce rezonančné plochy duše sotva nechávajú niekoho ľahostajným.
 
foto
 
Moravčík rozpráva nielen preto, aby reč nestála, ale aj preto, aby stála za to. Jeho podrezaný jazyk je ostrý ako britva, prenikavý ako žihadlo a zároveň rozochvený ako úprimná radosť zo života, zo zdanlivo prostého faktu, že sme, že sa môžeme zúčastniť na úžasnom zázraku stvorenia a tvorenia.
 
Pavol Janík
 
P.S. Štefan Moravčík bol dlhoročným redaktorom vydavateľstva Slovenský spisovateľ a šéfredaktorom literárneho časopisu Slovenské pohľady. Autor článku s ním systematicky spolupracoval aj na niekoľkých knižných projektoch. Jubilantovi úprimne želáme do ďalšieho života najmä pevné zdravie a veľa verných čitateľov i obdivovateľov.

Komentárov  

0 #4 RE: Reč, ktorá nás ovládaPavel Baláž 2013-11-20 14:55
Vážený pán Moravčík gratulujem Vám k sedemdesiatke. Prajem Vám dobrého zdravia a Božieho požehnania.
P.Baláž, Kovačica, Srbsko.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #3 prihlásenie sa k Štefan-úšikomDušan Valúch 2013-11-18 08:48
Milý Štefan, Ty už sa na mňa asi nepamätáš, ale ja na Teba sa pamätám veľmi dobre a veľmi rád a poteším sa vždy, keď naďabím na niečo z Tvojej tvorby.
Nech Ťa tie skvelé jazykové nápady neopúšťajú.
Zdraví Ťa
Dušan Valúch
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+4 #2 Živióbahnová zuzana 2013-11-15 13:16
Milý Štefan, úprimne sa teším z darov, ktorými oplýva tvoja tvorba a prajnosti s akou ich rozdávaš /a je to miestami vysoká cena! viem/.
A preto Tvoja tajná ctiteľka a bývalá spolupracovníčka
Zuzana Bahnová :-)
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #1 Ať žije Štefan!Jiří Žáček 2013-11-15 02:43
Ať žije Štefan Moravčík a harém jeho múz!
Zdraví ho Jiří Žáček ve svém miniblues.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

MIROSLAV DEMÁK

SEPTEMBER
(Romeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
Ráno ktoré sa začalo tak dávno
a pritom sa nekončí skôr než zajtra
Pred nami sa vnára do fontán
Navždy a znova odchádza kráľovná Mab
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami

Posledné komentáre

Posledné články