Archív

Vianočná rozprávka s Kvetoslavou Benkovou a priateľmi

Vianočná rozprávka s Kvetoslavou Benkovou a priateľmi
 
Vianočné rozprávky, piesne a vinše stáročiami spievali a vinšovali naši rodičia, starí rodičia aj tí ešte starší naši predchodcovia. Spievalo sa v kostoloch, na ulici pod oknom ale aj v tichosti domu v spoločnosti najbližších. Spoločnosť blízkych a najbližších sa zišla aj dnes popoludní v sieni novej fary v Báčskom Petrovci, kde autorka knihy a CD platne Kvetoslava Benková so svojimi hosťami piesňou a vinšom ešte raz návštevníkom sprítomnila čaro Vianoc. Kniha Tichá noc, svätá noc (druhé doplnené vydanie) a CD platňa Vianočná rozprávka Kvetoslavy Benkovej slovne, spevom a znotovane ponúka opravdivé bohatstvo z klenotnice nášho ľudu od Vianoc do Troch kráľov.
 
foto
 
Dievčenská spevácka skupina SKUS Petrovská družina a K. Benková (Foto: Ondrej Benka)
 
foto
 
Príhovor v. pána Vladislava Ivičiaka, farára petrovského
 
foto
 
Predsedníčka Matice Slovenskej v Srbsku Katarína Melegová-Melichová dojímavo hovorila o dlhoročnej úspešnej spolupráci s Kvetoslavou Benkovou
 
foto
 
Autorka knihy a CD platne Kvetoslava Benková ani vo výslužbe a s podlomeným zdravím sa hudby nevzdáva
 
foto
 
V dnešnom popoludňajšom vydarenom programe s koledami a vianočnými vinšmi vystúpila i Detská skupina cirkevného zboru SEAVC v Petrovci
 
Prvé vydanie knihy Tichá noc, svätá noc vyšlo v roku 2009. V tomto druhom vydaní knihy, ktoré je doplnené s CD platňou, spomienkové texty a nahrávky spracovala, uvádza a 3 piesne spieva Kvetoslava Benková. Na Cd spievajú ešte Ľudmila Berédiová-Stupavská a Juraj Súdi, komorný zbor Musica Viva s dirigentkou Marienou Stankovićovou-Krivákovou, deti SEAVC Báčsky Petrovec, spevokol CZ zo Starej Pazovy s dirigentkou Annou Djurdjevićovou, spevokol CZ Báčsky Petrovec s dirigentom Jankom Siromom a spevokol CZ Kovačica s dirigentom Pavlom Tomášom, dievčenské trio Zvončeky zo Selenče pod vedením Juraja Súdiho, M. Bikićová, Margaréta a Slovenka Benkove a hrá Ľudový orchester RTV.
 
foto
 
Leonóra Súdiová, Juraj Súdi ml., Juraj Súdi, Anna Margaréta Valentová
 
foto
 
Otčenáš: Ľudmila Berédiová-Stupavská, Leonóra Súdiová, Jarmila Juricová-Stupavská, Juraj Súdi ml., Juraj Súdi,
 
foto
 
Na CD je 19 pesničiek
 
Kvetoslava Benková sa vyše 40 rokov aktívne zaoberá hudbou a zberateľskou činnosťou. Zozbierala na tisícky slovenských ľudových piesní z Vojvodiny a z Málinca na Slovensku, odkiaľ pochádzali prví prisťahovalci do Petrovca. Prvá jej kniha vyšla ako prvý zväzok z cyklu Od Petrovca do Málinca, Svadba, I. časť, roku 2005, nasledovali druhý a tretí zväzok z toho istého cyklu, Priadky a páračky v slove a piesni, II. časť, roku 2006 a Balady, III. časť, roku 2008 a Výročné zvyky v slove a piesni, IV. časť roku 2009. V tom istom roku vyšla i Tichá noc, svätá noc - vianočné piesne a vinše.
 
Viac o prvom vydaní brožúrky Tichá noc, svätá noc TU: http://www.kulpin.net/aktuality/vianocne-piesne-a-vinse-6.html
 
 
Katarína Pucovská
Foto: Ondrej Benka

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články