Archív

Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

Pokrajinský tajomník pre kultúru, verejné informovanie a vzťahy s náboženskými spoločenstvami Miroslav Štatkić a jeho zástupca Nebojša Kuzmanović rokovali dnes s veľvyslankyňou Slovenskej republiky v Srbsku Dagmar Repčekovou. Nastolená bola téma možnosti zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade, kde by pod jednou strechou sídlili viaceré naše kultúrne a mediálne inštitúcie.

 

Kultúrne centrum Slovákov v Novom Sade?

 

Na začiatku rozhovoru Štatkić zdôraznil, že AP Vojvodina najväčšiu pozornosť venúva zachovávaniu kultúry a kultúrneho dedičstva a zveľadeniu informovania v jazykoch národnostných menšín, ktoré tu žijú a tvoria neoddeliteľnú súčasť nášho celkového dedičstva a kultúrnej mnohojazykovosti pokrajiny.

"Tiež podporujeme aj činnosť národnostných a kultúrnych inštitúcií všetkých menšinových komunít, aby sme im umožnili zachovanie vlastnej identity a duchovného dedičstva. V tom sú práve inštitúcie kľúčovo dôležité", dodal Štatkić.

Dagmar Repčeková, na druhej strane, poukázala na veľmi dobrú spoluprácu s AP Vojvodinou, o čom svedčí aj celkové postavenie a bezpečnostná situácia slovenského národnostného spoločenstva v pokrajine, rovnako ako podpora národnostných a kultúrnych inštitúcií vojvodinských Slovákov.

Konštatujúc, že je väčšina slovenských inštitúcií sústredená v mestách, kde sú Slováci najpočetnejšou etnickou skupinou, alebo sú osobitne rozpoznateľní, akými sú Petrovec a Kovačica, bolo dohodnuté, že sa preskúma možnosť zriadenia kultúrneho centra Slovákov v Novom Sade.

To stredisko by sa malo stať miestom, na ktorom by boli zhromaždené najdôležitejšie kultúrne a mediálne inštitúcie, počnúc od Ústavu pre kultúru vojvodinských Slovákov až po týždenník v slovenskej reči Hlas ľudu.

Zdroj: http://www.vojvodina.gov.rs

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Miroslav Demák:
     September
     (Rómeo a Júlia)

Už je po všetkom
Koľko je ešte pred nami

Po prvom milovaní odpočívajú
na mojej dlani Romeo a Júlia
Krajina im tíško na viečka sadá
Zo všetkých strán septembrové ráno
padá na zrelé hrozná
...
Vtedy sa nikomu nechce dnu
a nikomu von Bývame zúfalo sami
Asi mám preto Merkucia
zo všetkých najväčšmi rád

Už je po všetkom A toľko
toľko je stále pred nami
(úryvok)

 

Posledné komentáre

Posledné články