Archív

IN MEMORIAM – za Samuelom Dubovským

O pol roka by sa Samuel Dubovský dožil svojich deväťdesiatych narodenín. Avšak, už dlhšiu dobu podlomené zdravie sťažovalo každý jeden deň života a dnes dalo bodku za jeho tuzemským životom. Manželka, známa petrovská pediatrička Olga Dubovská ho dávnejšie predbehla z tejto časnosti a napriek starostlivosti, predovšetkým dcéry Miloty, pôsobiacej v Klinickom stredisku Vojvodiny, chorobou vysilený organizmus viac nedokázal zvládať životné boje.

 

IN MEMORIAM – za Samuelom Dubovským

 

Profesor, redaktor, autor učebníc, literárny pracovník a prekladateľ, magister Samuel Dubovský sa narodil 28. januára 1928 v Petrovci. Základnú školu a gymnázium ukončil v rodisku. Študoval ruský a srbochorvátsky jazyk a neskoršie pokračoval v študovaní slovenčiny a češtiny. Pôsobil ako profesor na Gymnáziu a Učiteľskej škole v Petrovci. Bol hlavným a zodpovedným redaktorom Našich pionierov. V období Informbyra ho spolu so skupinou slovenských študentov odsúdili, a potom vo viacročnom väzení pobudol v pracovnom tábore v Bileći. V roku 1965 prešiel do Nového Sadu do novozaloženého Ústavu pre vydávanie učebníc, kde bol zodpovedným redaktorom slovenských učebníc.

Najväčšiu časť svojho pracovného veku S. Dubovský strávil v Ústave pre vydávanie učebníc V Novom Sade, takmer celé štvrťstoročie. Ako redaktor a autor, v tom období, podpísal rad čítaniek, gramatík, kníh školského čítania a prekladových učebníc a vypracoval aj koncepciu čítaniek a učebníc slovenského jazyka a kultúry vyjadrovania pre základnú školu, podľa ktorej sú napísané priam dodnes platné učebnice zo slovenského jazyka.

V roku 2013 pri príležitosti 85. narodenín Samuela Dubovského MOMS v Báčskom Petrovci mu usporiadal večierok, o čom viac TU: http://www.kulpin.net/archiv/22-aktuality/aktuality/6269-jubilant-mr-samuel-dubovsky-85-rony

Naša známa spisovateľka Viera Benková zo siete vlastných spomienok vyberá veľmi jemné, povievajúce nite, ktoré ju viažu k známym postavám nášho a slovenského verejného života ...Vo svojej novej, ešte nezverejnenej knihe - Závity pamäte spomína aj na rodinou Dubovských, čo si možno prečítať TU:

 

 

Samuel Dubovský bude pochovaný zajtra 24. 07. 2017 o 18.00 na petrovskom cintoríne.

Česť jeho pamiatke!

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Pavel Čáni (1928 – 1999)

My a čas

Zľadovatený peň osihoteného
orecha,
čo sa kedysi povýšene pýšil
medzi platanmi,
prináša mi vôňu mramora,
veľkosť vzdorovania
afirmáciu snov
a spoznanie:
že si len veci môžu večne
uťahovať z času.

My a naše city a tvorivé
myšlienky
ešte stále musíme uctievať
najväčšieho lúpežníka, čo sa
menuje – čas...

 

Posledné komentáre

Posledné články