V Deň Slovákov v BiH zasadili strom reformácie

Včera popoludní šídsky evanjelický a.v. cirkevný zbor usporiadal vo svojej fílii v Bijeline príležitostnú oslavu, ktorou si pripomenuli 8.výročie posviacky kostola, 500 rokov reformácie a Deň Slovákov v Bosne a Hercegovine. Po nešporných Službách Božích, ktoré slúžil Jaroslav Javorník, kulpínsky farár a administrátor CZ Šíd, zasadili strom reformácie. Svojou prítomnosťou slávnosť zveličil veľvyslanec Slovenskej republiky v Bosne a Hercegovine v Sarajeve, J.E. Ján Pšenica, predseda Rady pre národnostné menšiny v Republike srbskej Franjo Rover a podpredseda Zhromaždenia mesta Bijelina Milenko Mitrović. Na službách zaspieval spevokol cirkevného zboru SECAV Šíd pod vedením Nataše Kolárovej. Slovenský evanjelický kostol v Bijeline je prvý cirkevný objekt tohto druhu v BiH. Vybudovaný bol v roku 2009 z donácií Slovákov žijúcich v Semberiji, za pomoci Obce Bijelina a veľvyslanectva Slovenskej republiky v BiH.

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Foto: SECAV Šíd

 

Slovenská komunita v Bosne a Hercegovine je veľmi malá, preto udržiava úzke kontakty so Slovákmi v Srbsku, kde má značná časť z nich svoj etnický pôvod. Väčšina žije v meste Bijeljina a menej v okolí mesta Banja Luka a v Sarajeve. Podľa sčítania obyvateľstva v Bosne a Hercegovine z roku 2013, v Republike srbskej žije 109 obyvateľov, ktorí sa hlásia k slovenskej národnosti, z čoho 55 v Bijeline a 19 v Banja Luke Avšak, len menšia časť sa dorozumie slovenským jazykom. Slováci ú jednou z dvanásť úradných národnostných menšín v Republike srbskej a ich záujmy zastupujú predstavitelia a delegáti v Rade národnostných menšín a vo Zväze národnostných menšín. Po cirkevno-organizačnej stránke patrí slovenská komunita v Bijeljine k Slovenskej evanjelickej a. v. cirkvi vo Vojvodine.

 

Slovenský evanjelický kostol v Bijeline (Foto: Mesto Bijelina)

 

Slovenský evanjelický kostol v Bijeline (Foto: Mesto Bijelina)

 

V roku 2006 založili Slováci v Bijeljine Združenie Slovákov Semberije Juraj Jánošík. Pre svoje aktivity využívalo malý priestor modlitebne, ktorá im poslúžila nielen na bohoslužobné účely. Keďže priestor bol malý a technicky nevyhovujúci, začali koncom roka 2006 s výstavbou nového kostola. Vysvätili ho 6. septembra 2009. Priestory slúžia na bohoslužobné, spolkové aj administratívne účely. Spolok vykonáva i charitatívnu činnosť.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články