Zima s knihou v Kulpíne

Putovná prezentácia knižnej produkcie Slovenského vydavateľského centra (SVC), 11-ročná akcia z Báčskeho Petrovca Zima s knihou, v tomto roku štartovala z Hložian, pokračovala v Aradáči a Kysáči, ďalej sa presunula do Starej Pazovy, Padiny a Kovačie a v posledný tohtoročný februárový deň prebiehala v Kulpíne. Riaditeľ Slovenského vydavateľského centra Vladimír Valentík predstavil vlaňajšiu knižnú produkciu SVC, spisovateľka Viera Benková hovorila o svojom najnovšom románe a prekladateľka Katarína Pucovská priblížila dielo kysáčskeho rodáka a kulpínskeho učiteľa Daniela Pixiadesa.

 

Foto: Ján Čelovský

 

Foto: Ján Čelovský

 

Foto: Ján Čelovský

 

Veríme, že takéto stretnutia človeka inšpirujú, zošľachťujú a obohacujú. Dobrá kniha odjakživa bola jedným z jeho najlepších priateľov – zdôraznila na úvod moderátorka Viera Dorčová Babiaková, ktorá vyzvala Katarínu Zorňanovú, predsedníčku Spolku kulpínskych žien, aby privítala prítomných. K. Zorňanová v krátkosti predstavila Spolok, v čele ktorého stojí od jeho založenia, čiže pätnásť rokov. Medzi hosťami bol aj predseda Matice slovenskej v Srbsku Ján Brtka, ktorý sa zmienil o matičnej vydavateľskej činnosti a ohlásil skorú prezentáciu knihy Pehavá hruška. Táto najnovšia publikácia matičného vydavateľstva tlačou vyšla v týchto dňoch a jej zostavovateľkami sú Viera Benková a Etela Farkašová.

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Po obsiahlom ozrejmení vlaňajšej činnosti SVC zo strany riaditeľa Vladimíra Valentíka, svoj najnovší román Tri ženy, dvaja muži a ja kratšie predstavila Viera Benková a Katarína Pucovská sa kratšie zmienila o tvorbe nášho exilového spisovateľa Daniela Pixiadesa, ktorého tvorbu už viac rokov prekladá zo srbčiny do slovenčiny. Jeho básne po slovensky a srbsky prečítali sestra a brat Iris a Zoran Mitićovci.

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Zima s knihou v Kulpíne

 

Literárny večierok spoločne zorganizovali Slovenské vydavateľské centrum z Báčskeho Petrovca, Miestny odbor matice slovenskej v Kulpíne a Spolok kulpínskych žien. Prebiehal v slávnostnom salóne vedľajšej budovy Poľnohospodárskeho múzea.

 

 

Kamera: Ján Čelovský

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články