Posolstvo patriarchu SPC

„Všade beznádej, duša scvrknutá a zameraná na osobné snahy a túžby, ktoré pramenia zo samoľúbosti a cudzoty, čo vedie k duchovnej smrti a to má za následok bezcieľnosť a ľahostajnosť k večnej spáse," uviedol patriarcha Srbskej pravoslávnej cirkvi (SPC) Irinej vo svojom veľkonočnom Posolstve. Srbský patriarcha s arcibiskupmi SPC zablahoželal k Veľkej noci všetkým kresťanom, ktorí oslavujú tento sviatok podľa starého kalendára. Vo svojom Posolstve tiež uviedol, že dnes už neexistuje človek, či už bol veriaci alebo neveriaci, ktorý by aspoň na chvíľu nechcel pocítiť skutočnú radosti, ale tej radosti a pokoja nikde nieto.

 

Kulpínsky pravoslávny chrám (foto Martin Pucovský)

 

Kulpínsky pravoslávny chrám (foto Martin Pucovský)

 

Kulpínsky pravoslávny chrám (foto Martin Pucovský)

 

Patriarcha s poľutovaním konštatuje, že sme svedkami všeobecné odcudzenie a nezhôd, najprv v rodine, kde je manželský zväzok čoraz nestálejší a vzájomná neúcta rodičov zanecháva nezmazateľné rany na detských dušiach.

 

Archívny záber z kulpínskeho pravoslávneho kostola

 

Archívny záber z kulpínskeho pravoslávneho kostola

 

"Nemôžeme žiadať svoje práva ohrozujúc cudzie. Zabúdame, že je nutné rešpektovať seba a posvätnosť svojho tela, ktoré je chrámom Ducha Svätého, aby sme mohli nájsť tú správnu rovnováhu medzi všetkým dočasným, rešpektovať blížneho, jeho slobodu, svätyňu všeobecného a spoločného dobra, rovnako ako aj osobné potreby, " uviedol najvyšší hodnostár SPC a vyzval svoje duchovné deti rešpektovať a zachovať posvätnosť manželstva, pretože je ono základom zdravej nezničiteľnej rodiny.

Patriarcha Irinej bude vo sviatok Kristovho Zmŕtvychvstania v nedeľu 8. apríla slúžiť slávnostnú Liturgiu v Chráme Svätého Savu v Belehrade.

 

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články