XXI. Festival Aničky Jurkovičovej

Tento medzinárodný festival ochotníckeho divadla sa organizuje v Novom Meste nad Váhom a začal sa v sobotu 7. apríla literárno-hudobnou kompozíciou pomenovanou Slavimo slavno Slaveni, venovanou 1155. výročiu príchodu vierozvestov sv. Cyrila a sv. Metoda na územie dnešného Slovenska. Pred slávnostným otvorením súťažnej časti podujatia udelili ocenenie Kvet Tálie Elene Petrovickej a ako prvé vystúpilo Záhorácke divadlo zo Senice s predlohou W. Skakespeara Svätojánske drimoty. Dnes boli na programe tri predstavenia a zajtra bude nasledovať ešte jedno. Na tohtoročnom festivale, ktorý prebieha v Mestskom kultúrnom stredisku a končí sa zajtra, vystupujú aj kysáčski a kovačickí divadelníci.

 

XXI. Festival Aničky Jurkovičovej

 

O titul laureáta sa uchádza päť divadelných súborov: 3 slovenské a dva zo Srbska. Divadelný súbor KC Kysáč, ktorý na Festivale pravidelne vystupuje, sa v tomto roku predstaví hrou C. Raia Zmizni od svojej ženy v réžii Jána Privizera a Divadlo VHV scéna Kovačica zahrá Dr. od Branislava Nušića v réžii Danky Tomanovej. Do Nového Mesta nad Váhom Kovačičania postúpili ako víťazi vlaňajšieho 14. ročníka Festivalu Zuzany Kardelisovej, ktorý organizuje KC Kysáč. Predstavenie Dr. získalo aj druhú cenu na Divadelnom vavríne 2017 v Starej Pazove.

 

XXI. Festival Aničky Jurkovičovej

 

XXI. Festival Aničky Jurkovičovej

 

Kovačickí a kysáčski ochotníci vystúpili aj na minuloročnom jubilejnom 20. ročníku Festivalu Aničky Jurkovičovej. Vlani získali aj niekoľko cien: Cenu za réžiu kysáčskeho divadla Zámka škripí získala Svetlana Gašková a za najlepšiu mužskú a nádejnú mužskú postavu ocenenia získali Ivan Privizer a Alexander Kolár z Kysáča.

Oba divadelné kolektívy získali i osobitné Ocenenia za šírenie slovenskej kultúry v zahraničí. Divadelný kolektív KOKRAM z Kovačice získal tiež Špeciálnu cenu poroty za inovatívne stvárnenie inscenácie Tma.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články