Bzdochy

V týchto dňoch sa im nemôžeme brániť. Do všetkých možných škár domu začali vliezať tieto neveľké chrobáky, ktoré veľmi nevoňajú. Názov bzdocha napovedá, že tento malý sploštený živočích má niečo spoločné so smradom po zdochline. Po srbsky sa menuje „smrdibuba", teda aj zo srbského názvu možno uzavrieť, že chrobák zapácha. Bzdochy, smrdibube (Heteroptera) sú pomerne rozmanitou skupinou hmyzu. Na celom svete bolo dosiaľ zaznamenaných viac než 40 000 druhov. Na Slovensku sa ľudovo tento chrobák nazýva „smradlák", ale aj „smradľavý martin". Čo je snáď zvláštnosťou, u Srbov pre tento druh hmyzu tiež existuje rovnoznačný ľudový názov: „smrdljivi martin". V Srbsku ľud od pradávna uctieval bzdochy a veril v ich nadprirodzenú moc. V záznamoch o ľudových poverách sa uvádza: "Keď smradľavý martin vojde do domu – bude peňazí" (Kad smrdljivi martin uđe u kuću - biće para!). V tomto roku, teda, asi mnohí zbohatneme!

 

Bzdochy

 

Podľa názoru Pavla Ďurčoka zo Zreňaninu, právnika, ktorý sa vo voľnom čase zaoberá literatúrou, dejinami, ale aj starými spismi a lexikou, tá "rovnoznačnosť" nás nemá prekvapovať. Veď prví profesori a riaditelia na gymnáziu v Sriemskych Karlovciach boli zo Slovenska. Andrej Rafael Voľný (1759-1827) bol autorom najväčšej botanickej zbierky na Balkáne, známej ako "Volnijev herbarijum", ktorý ako osobitnú vzácnosť ochraňuje gymnázium v Sriemskych Karlovciach. Andrej Voľný a ostatní slovenskí prednášatelia pravdepodobne dávali aj mená niektorým druhom hmyzu a rastlinám. Veď, ako by mohli profesori Slováci prednášať srbským žiakom, pred 200 rokmi, keď učebníc v srbčine ešte – nebolo?

V posledných rokoch sa uvedený hmyz veľmi rozšíril, no páchnu len niektoré druhy. Niekedy sedia na sušiacej sa bielizni, s ktorou sa ľahlo dostávajú do domu. V tomto jesennom období sa odporúča bielizeň pred vnášaním do domu najprv poriadne vypráši. Inak nás bzdocha môže nepríjemne prekvapiť keď si napríklad oblečieme pyžamu, či košeľu a môžeme ju nájsť ukrytú aj v rukáve, vo vrecku... Zabiť ju? Či vari radšej nie? Ak ju zmliaždime, jej nepríjemný pach na ruke, či v celej miestnosti nás dlho bude upomínať, že sme sa k nej správali surovo.

Väčšina druhov bzdôch má na zadohrudi pachové žľazy, produkujúce tekutý sekrét, ktorý veľmi odporne zapácha.

Proti nim možno bojovať chemickými prípravkami, alebo skúsiť bojovať levanduľou. Alebo najlepšie urobíme keď sa obrníme trpezlivosťou. Veď, čoskoro bude za nami obdobie vínnych mušiek, lienok, komárov a podobne. A tým aj bzdôch.

 

Katarína Pucovská

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

Zlatko Benka (1951)
Najvyšší čas (úryvok)

Najvyšší čas je čas dnešný
čo dovoľuje klíčeniu
lomcovať nami ako víchor
Sebou už nemôžeme byť
nech dnešok
akokoľvek páchne zajtrajškom
Len skrze slovo sa púšťame na púť
na cestu mladučkú
kľukatiacu sa veselo
po veľkej dlani sveta
Do hlbokého snehu neba
raz navždy vyrúbanej
Najvyšší čas až zajtra
keď zo sna vystúpime
a rovno na dúhu

Posledné komentáre

Posledné články