V Bratislave Európania vo svete

V Bratislave Európania vo svete
 
Aj o novom pojatí európskeho občianstva, viacnásobných občianstvách či systémoch volieb zo zahraničia rokovali zástupcovia jednotlivých európskych diaspór, ktorí sa zišli v Bratislave na pozvanie Svetového združenia Slovákov v zahraničí (SZSZ). Konferencia, ktorá sa uskutočnila 11.-13. júna v City hoteli Bratislava, bola súčasne valným zhromaždením organizácie Európania vo svete (ETTW ) so sídlom v Bruseli.
 
foto
 
Predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský( za rečníckou tribúnou) a za stolom zľava na pravo: viceprezident ETTW Simon-Piere Nothomb, prezident ETTW Hans Jurgen Helms a generálny tajomník ETTW Nicholas Newman (Foto archív SZSZ)
 
Na konferenciu popri zástupcoch sesterských strešných organizácií iných národov pozvalo Svetové združenie Slovákov v zahraničí aj predstaviteľov Európskej únie, Slovenskej republiky, veľvyslancov zainteresovaných krajín či odborníkov. Podujatie sa konalo s osobnou podporou podpredsedu vlády pre vzdelanostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušana Čaploviča a s podporou Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V posledný deň sa na konferencii zúčastnil aj veľvyslanec Srbska v Bratislave J.E. Danko Prokić.
 
foto
 
Na konferencii vystupoval i bývalý predseda MSJ Branislav Slivka, ktorý je predsedom Revíznej a zmierovacej komisie Svetového združenia Slovákov v zahraničí (v rozhovore s predsedom MS Jozefom Markušom) - Foto archív SZSZ
 
Európania vo svete sú organizáciou, združujúcou strešné organizácie štrnástich európskych diaspor.
 
Téma volieb zo zahraničia či viacnásobného občianstva je dlhodobo v centre záujmu Európanov vo svete. Viceprezident tejto organizácie a súčasne predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí k tomu hovorí: „V Európe sme vlastne od prijatia lisabonskej zmluvy všetci viacnásobnými občanmi, pretože ňou popri našom štátnom vzniklo i európske občianstvo. Teraz sa musí ustáliť, čo je obsahom tohto občianstva. Podporujeme aj možnosť mať občianstvo viacerých krajín, pretože to zvyšuje komfort života ľudí s väzbami k dvom či viacerým štátom. Existuje však jasná a široká zhoda, že o týchto otázkach sa nemá rozhodovať jednostranne, ale po prerokovaní s dotknutými krajinami a v zmysle priateľských vzťahov.“ Ako príklad takéhoto pozitívneho riešenia menoval dvojaké občianstvo pre Slovákov v Česku a Čechov na Slovensku, ktorého je sám držiteľom.
 
Voľby zo zahraničia majú podľa Skalského v jednotlivých európskych krajinách rôznu formu, pozitívnym trendom podľa neho je, že väčšina členských štátov EÚ ich umožňuje alebo k nim smeruje, postupne sa zvyšuje aj ich komfort. „Podľa Štokholmských odporúčaní, ktoré sme formulovali v roku 2008, optimálnou formou je hlasovanie prostredníctvom internetu,“ zdôrazňuje Skalský: „Ak cez internet ovládame bankové účty, obávať sa o bezpečnosť hlasovania nie je na mieste.“
 
Zdroj TASR a SZSZ

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články