Noc vína v podzemí Petrovaradínskej pevnosti

Noc vína v podzemí Petrovaradínskej pevnosti
 
Podujatie Vínny labyrint, ktoré zorganizovalo združenie Interfest, prebiehalo v minulej noci v podzemných priestoroch Petrovaradínskej pevnosti. Návštevníci si mohli vychutnať z bohatej ponuky 30 vinární zo šiestich krajín a z neskutočného ambientu v podzemí vojenskej galérie. Podzemie bolo pre túto príležitosť špeciálne osvetlená a za zvukov tamburášov a mladíkov a dievčat odiatych v kostýmoch z 18. storočia sa početní prítomní mohli pohybovať jednou časťou podzemných chodieb dĺžky asi 1,2 km.
 
foto
 
Počas prechádzky sa zároveň mohli aj oboznámiť s históriou Petrovaradínskej pevnosti. Stála teplota v podzemí tých priestorov je 12 stupňov, a návštevníkom tohto podujatia ako aj turistom počas roka sa neradí odbočiť z označenej dráhy, keďže ďalšie chodby (lagumi ) ukrývajú asi 30 labyrintov.
 
Petrovaradínska pevnosť predstavuje remek dielo vojenskej architektúry. Pozostáva z Hornej a Dolnej pevnosti a je jedinou v úplnosti zachovanou pevnosťou tohto druhu na území Európy. Pod Hornou časťou je vybudovaná celá sieť podzemných chodieb - lagúm a galérií celkovej dĺžky zo 16 km. Tunely a katakomby sú vybudované v 4. výškových rovinách a od minulého roku 1200 metrov reštaurovaných lagúm je oficiálne zaradené do bohatej turistickej ponuky mesta Nový Sad.
 
Promo film publicistu Veljka Milkovića o podzemí Petrovaradínskej pevnosti:
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články