Na Turíce poďakujme za silu v nás

Na Turíce poďakujme za silu v nás
 
Svätodušné sviatky - Turíce sú spolu s vianočnými a veľkonočnými sviatkami najvýznamnejšie kresťanské, tzv. výročité sviatky. Svätia sa rovnako ako Vianoce a Veľká noc dva dni a v pravoslávnej cirkvi tri dni. Ich podstatou je vskutku oslava našej vlastnej vnútornej sily. Ducha v nás. A Sväté písmo chápe Ducha Svätého ako tvorivú silu všetkého života.
 
foto
 
Symbolom Ducha Svätého je holubica
 
Tieto sviatky by sme pri hlbšej analýze mohli chápať aj ako potrebu upútať pozornosť na silu v nás. Neraz počujeme a hovoríme o zázračnej energii v človeku. Je to súčasné vyjadrenia toho, čo cirkevná dogma pomenúva Duchom Svätým v nás, Božej milosti v nás, daroch Ducha v nás.
 
Pre kresťanov je v prenesenom zmysle tento sviatok takisto vďakyvzdaním za úrodu. Kristovou žatvou je založenie Cirkvi a Turíce sú jej zrodom - teda "narodeninami“.
 
Svätodušné sviatky, Turíce, Letnice, Päťdesiatnica a ešte aj Zoslanie Ducha Svätého, Zostúpenie Svätého Ducha, Rusadle, Zelené sviatky, Silazak Svetog Duha na apostole, Duhovi , Trojice, Pedesetnica, …sú to všetko pomenovania pre tieto sviatky venované tretej božskej osobe – Duchu Svätému.
 
Zajtrajšia nedeľa - Prvá slávnosť Svätodušná, alebo Pamiatka zoslania Ducha Svätého je ústrednou udalosťou svätodušného kruhu a považuje sa aj za začiatok vzniku cirkvi. V deň Turíc bol totiž Duch Svätý zjavený ako tretia božská osoba Svätej Trojice a zároveň bola v tento deň cirkev zjavená svetu. Veriaci si na Svätodušnú nedeľu pripomínajú udalosť, keď Ježišoví učeníci boli pri zázraku Turíc naplnení Duchom Svätým.
 
V katolíckej cirkvi sa pri príležitosti sviatku Zoslania Ducha Svätého tradične konajú Svätodušné púte.
 
V Gréckokatolíckej cirkvi sa v turíčnu nedeľu pri príležitosti sviatku Svätej Päťdesiatnice, čiže Zostúpenia svätého Ducha uskutočňuje Archijerejská Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho.
 
V pravoslávnej cirkvi sa tento sviatok menuje Duhovi, Trojice alebo aj Pedesetnica a veriaci počas týchto sviatkov do chrámov prinášajú sviežu zelenú trávu a kvety.
 
Obdobie "Svätodušného kruhu", ktoré teda vrcholí, sa začalo pamiatkou nanebovstúpenia Pána Ježiša Krista, alebo Vstúpením, kedy On svojich učeníkov upokojoval, aby za ním nebanovali a prisľúbil, že im pošle Radcu, Pomocníka, Obhajcu a Učiteľa v podobe Svätého Ducha.
 
Svätodušné sviatky patria k pohyblivým sviatkom, pretože sa slávia na 50. deň po Veľkej noci. Preto termín ich osláv môže v jednotlivých rokoch pripadať v dňoch 10. mája až 13. júna. S nimi končí 50-dňové veľkonočné obdobie. Svätodušný kruh uzatvorí nedeľa, ktorá bude nasledovať po zajtrajšej turíčnej nedeli, čiže o týždeň a venovaná bude Svätej Trojici.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 novinarka 2011-06-13 10:04
Pomenovanie Turíce súvisí s maskou tura (európska divá krava), lebo ju nosili účastníci sprievodov.

Tieto sviatky poznala celá predkresťanská Európa a s nimi sa spájajú mnohé zvyklosti, aby sa duše mŕtvych donútilo vystúpiť von z hrobov, alebo aby aspoň počuli všetko, čo sa hore deje. Pravda, nebezpečné je, aby mŕtvy spoznal, videl živého a preto, ako preventíva, používali sa masky, prezliekalo sa do iného rúcha a pod. Etymológ F. Miklosich a N. Veselovkij sa zhodli v názore, že pomenovanie Turíce súvisí s maskou tura (európska divá krava), lebo ju nosili účastníci sprievodov.
Turíce sa viazali ku vode, zeleni, obiliu, dobytku atď. a to nie len u nás, ale šírom Európy. Keďže tieto pohanské sviatky súviseli nie len s úrodou, ale aj s duchmi zosnulých, nebolo ťažko ich „okrstiť“, avšak ľud sa vzpieral rozličným cirkevným zákazom, ako napr. tancu v miestnosti, kde leží mŕtvy, prinášanie obetí na hrob mŕtvych, tancom na rázcestiach, naberania si „zdravej vody“, čisteniu studničiek, okrášľovaniu kríkov vedľa studničiek, potokov... Tieto zvyky trvali až do prvej polovice XX. storočia. Vlastne, kde ako, ale pretrvávali. Dnes nám už zostal len názov Turíce, ako paralela Svätodušným sviatkom.

V časti stredného Slovenska máme Turíce, na Orave a v Poľsku sú toZelené sviatky, u Lužických Srbov Sviatky, Svietky, v Česku Letnice atď.
Ján Kulík
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články