Kysáčska sárma

Kysáčska sárma
 
Sárma sa čoraz častejšie stotožňuje s Kysáčom a stáva sa opravdivým tamojším lokálnym brandom. Deň kysáčskej sármy, ktorý si Spolok kysáčskych žien vedený predsedníčkou Ľudmilou Berédiovou – Stupavskou pred pár rokmi zaznačil do kalendára pravidelných podujatí, v septembri do Kysáča priláka početných labužníkov. Sárma pečená v sedliackej peci je skutočne opravdivou špecialitou. Na tohtoročné, nanajvýš úspešné podujatie, uznaním a dobrou radou reagovala Oľga Fejdiová, pôvodom z týchto končín, roky žijúca na Slovensku.
 
foto
 
Kysáčska sárma pečená v peci – foto Ľudmila Berédiová – Stupavská
 
„Aj ja sa hlásim so svojou troškou ku kysáčskej sárme. Ja varievam, dobrú, ba priam veľmi dobrú, ale kysáčskej sa nevyrovná. Tá je ako hodváb a veru patrí do kultúrneho dedičstva dolnozemských Slovákov, tak ako petrovská klbása, pazovská fašírka, či nadlacké škvarky. Pre záujemcov o listy - štiepky, ja si ich pripravujem takto. Odrežem z hlávky asi 5 cm časť, čo je od koreňa, vyrežem hlúb, ako sa mi dá a zabarím ju vriacou vodou a zakryjem. Po čase, keď voda trochu vychladne, sa dajú listy pekne odoberať. Keď nie, treba zase zabariť. Listy sú pekne odmäknuté, naukladám ich asi 5 na seba a zakrútim. Takéto listové šúľky naukladám do zaváracej fľaše, najprv však dám naspodok kúsok chleba a zakryjem ho listom. Keď sú vo fľaši, pridám trochu rasce a zalejem prevarenou slanou vodou, zakryjem tanierikom a dám na slnko kvasiť. Za týždeň sú vykvasené. Obyčajne si ich odložím do mrazničky aj s vykvasenou vodou. Aj po roku sa dajú použiť. Keď som sa tak zamyslela nad sármou, začala som pochybovať, že je to balkánske jedlo. Veď sármu varia aj Slováci v Maďarsku, aj v Rumunsku. Ak si trochu zavtipkujeme, to ona iste od Slovákov prešla na Balkán.“
 
Oľga Fejdiová

Komentárov  

+1 #3 re: Sarma: 2011-10-11 16:24
A Turkov naučili janičiari :P
Nahlásiť administrátorovi
0 #2 SarmaMilco 2011-10-05 15:47
Ak sa nemylim - Sarmu na Balkan priniesli Turci.!?
Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 ĽBS 2011-09-14 17:11
V mene Spolku kysáčskych žien ďakujem za skvelý príspevok, ktorý je aj svojráznou odmenou všetkým, ktorí akokoľvek prispeli k zveľadeniu Dňa kysáčskej sármy.
Ďakujeme aj za recept kvasenia kapusty (my si to na spolku priprávame asi trochu jednoduchšie, na starodávny spôsob tiež, necháme to vykvasiť, ale bez zabárania). Ináč na Slovensku takto s chlebom raz-dva vykvasia aj uhorky na slnku...
:kiss:
Nahlásiť administrátorovi

You have no rights to post comments

urad

Letmo

Mariena Czoczeková-Eichardtová (1892-1972)
...
Vankúšik pod hlavou
budem mať zo žiaľov;
na rakve kvietky –
to budú spomienky.
A plachty z bôľu
skryjú družku svoju.
Boli sme, bôľ a ja,
boli sme druhovia,
spolu sme chodili
cez žitia údolia.

Nebo ma oplače
pokropí ma lejak,
na cintorín odprevadí
studený severák.

(úryvok z básne Môj pohreb)

 

Posledné články