12. Dni slovenskej kultúry v Rijeke

12. Dni slovenskej kultúry v Rijeke
 
Už tradične začiatkom septembra Matica slovenská v Rijeke a Zväz Slovákov v Chorvátsku na veľmi dobrej úrovni organizujú Dni slovenskej kultúry. Tohtoročné podujatie sa začalo dnes v popoludňajších hodinách spomienkou na Svetozára Hurbana Vajanského pri jeho pamätnej tabuli. V pokračovaní na Korze nasledovalo slávnostné otvorenie a pozdravné príhovory, podvečer položili vence padlým Slovákom vo vojne a večer v sídle Matice usporiadali bohatý kultúrny program, kde aj otvorili výstavu Obrazy dávno zabudnutých predkov autora Miroslava Benku a priateľov zo Starej Pazovy.
 
foto
 
Foto archív Matice slovenskej v Rijeke
 
Dni slovenskej kultúry sa organizujú pri príležitosti slovenského štátneho sviatku Dňa ústavy a tohtoročné podujatie prebieha i v znamení 20. výročia Zväzu Slovákov v Chorvátsku. Okrem piesní a tancov predstavujú aj tradičné slovenské suveníry a slovenskú kuchyňu. Pravidelne si pozývajú i hostí zo zahraničia a najmä zo Slovenska, Česka, Srbska, Maďarska, Poľska...Naposledy z našej krajiny tam boli Erdevíčania a Vojlovičania.
 
foto
 
Foto archív Matice slovenskej v Rijeke
 
Matica slovenská Rijeka, hoci počtom najmenšia a najvzdialenejšia od sídla Zväza Slovákov v Našiciach, je pyšná na svoje propagovanie Slovenska a slovenskej kultúry v Republike Chorvátsko. Tak aj v tomto roku na brehu Jadranu v prístavnom meste Rijeka do soboty 1. septembra sa bude ozývať slovenská pieseň, rozvoniavať budú slovenské špeciality, bude sa piť slovenské pivo a neodmysliteľná borovička...
 
foto
 
Už zajtra v centre mesta na námestí budú mnohé výstavné stánky so slovenskými výrobkami, remeslami a hlavne s tradičnými slovenskými jedlami ako bryndzové halušky, zemiakové placky, medovníky, koláčiky, parenice a korbáčiky, haruľa... Počas troch dní sa na javisku v sále Filodramatiky i priamo v centre Rijeky – pešej zóne vystrieda množstvo účinkujúcich z celého Chorvátska a zahraničia.
 
foto
 
Slováci v Rijeke boli už oddávna, pretože pri svojom putovaní za prácou prišli až k moru. Niektorí išli ďalej až za oceán, no mnohí zakotvili v meste Rijeka. Súčasní Slováci v Rijeke sa pravidelne schádzajú a udržujú si svoj jazyk i kultúru a staré slovenské zvyky i remeslá. V súčasnosti má Matica slovenská v Rijeke vyše 70 členov, no v samotnom Chorvátsku je až 17 pobočiek Matice slovenskej a všetky navzájom sa podporujú.
 
foto
 
Slovákom v Rijeke sa tohtoročné podujatie podarilo zorganizovať i vďaka HEUREKY. Je to medzinárodný projekt podporený z Programu celoživotného vzdelávania Grundtvig z EÚ.
 
Partneri projektu: Obec Slovákov z Českej republiky, Organizácia komlóšskych Slovákov, Matica slovenská Rijeka a občianske združenie TAKT z Martina Projekt Heureka je zameraný na voľnočasové aktivity seniorov, aktívne stárnutie a medzigeneračnú výmenu.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+2 #1 Ján Šomodi 2012-09-02 04:03
Milí moji Slováci.
Blahoželám Vám k tomu,čo práve teraz konáte a prajem Vám dobré zdravie a pokojné nažívanie.Zároveň Vám želám zdar v práci v súkromnom živote a v spolkov činnosti.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články