Tekvicové slávnosti

Tekvicové slávnosti
 
...alebo ako Kikinđania tieto svoje chýrečné slávnosti pomenovali: Dni ludaje sa začali včera a potrvajú do nedele 14. októbra. Toto kikindské podujatie oslavuje 27. narodeniny a každoročne polovicou októbra Kikinda sa na niekoľko dní stáva strediskom Európy, a to vďaka jednej neúhľadnej zelenine – tekvici. Avšak pod pomarančovou alebo sivo bielou či inou farbou kôry sa skrýva nanajvýš kvalitná a veľmi výživná, užitočná a zdravá dužina. Tekvica je definitívne plodina, ktorá si plným právom zasluhuje, aspoň na niekoľko dní, byť stredobodom pozornosti.
 
foto
 
Tekvica je nielen brandom Kikindy, lež aj svojráznym symbolom Vojvodiny. Na tejto našej rovine, keď si vraj zastaneš na tekvicu, môžeš dovidieť aspoň do polovice Vojvodiny. Či zrakom dosiahneš až po hranice pokrajiny, môže závisieť aj od veľkosti tekvice, a tunajšie vedia presahovať neuveriteľných 200 kilogramov. Zajtra popoludní v Kikinde bude súťaž aj vo vážení najťažšej a v meraní najdlhšej tekvice a večer koncert usporiada spevák Vlado Georgijev.
 
foto
 
K jesenným dňom patrí nielen častejšia konzumácia jedál a zákusok z tekvice a lúskania tekvicových jadierok pri večernom pozeraní TV, ale jeseň je tiež obdobím, kedy v záhradách dozrievajú tekvice, ktoré zdobia nielen záhony, ale aj naše príbytky, či balkóny. Aj takéto:
 
foto
 
Zabavte seba a svoje deti vyrezávaním a zdobením tekvíc a vytvorte neopakovateľnú jesennú atmosféru. Ak nemáte tekvice, balkón či terasu, dvor, záhradu alebo hoci aj interiér možno vyzdobiť napríklad aj takýmto aranžmánom, ktorý svojim fotografickým aparátom počas nedávnej návštevy Moravskoslezského kraja a Budisovíc, zachytil mladý, perspektívny fotograf Ivan Klinko z Kysáča.
 
foto
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články