Vojvodina pred 6. rokmi povedala „nie“ ústave

Vojvodina pred 6. rokmi povedala „nie“ ústave
 
„Vojvodina nevznikla na území Srbska, na rozdiel od ostatných regiónov. Občanom Vojvodiny neboli vrátené ústavné práva v súlade s uzávermi Londýnskej konferencie z roku 1992. Vojvodina je jedinou konštitučnou jednotkou bývalej federácie SFRJ, ktorej status nebol doriešený.“ - uvádza sa v dnešnom vyhlásení mimovládnej organizácie Vojvodinský klub, ktorý odkazuje, že sa v novej ústave, Vojvodina a Srbsko majú definovať ako dve rovnoprávne entity.
 
foto
 
Pri príležitosti šiesteho výročia referenda o novej ústave Srbska, na ktorom iba 44 percent zúčastnených voličov z Vojvodiny súhlasilo s ústavou, Vojvodinský klub hodnotí, že schválenie ústavy s ktorou Vojvodinčania nesúhlasili a v ktorej sa zúžila autonómia Vojvodiny, prehlbuje problémy v spoločnosti.
 
„Srbsko je vybudované na hnilej ústave z roku 2006. Túto okyptenú nedemokratickú ústavu treba čo skôr zrušiť a vyniesť novú“ – uvádza Vojvodinský klub v dnešnom vyhlásení pre verejnosť, kde tiež hodnotia, že to vojvodinské „nie“ spred 6 rokov je aj upozornením, že ústavné položenie Vojvodiny v Srbsku treba ináč regulovať.
 
Vojvodinský klub tiež hodnotí, že Srbsko vníma Vojvodinu ako „vojnovú korisť a komoru z ktorej sa, bez opýtania, berie komu koľko treba.“ Podľa ich ocenenia, z toho dôvodu dochádza k ochudobňovaniu Vojvodiny, a štatistika svedčí, že je Vojvodina región, ktorý úmerne najviac chudobnie. „Niekedy Vojvodina bola podľa vyspelosti ihneď za Slovinskom a Chorvátskom a dnes je pod priemerom v Srbsku.“ píše v správe, v ktorej sa pisatelia zasadzujú za Vojvodinu republiku v rámci „Zväzovej republiky Srbsko“, v ktorej by Vojvodina mala vlastnú ústavu.
 
„Najvyspelejšie krajiny vo svete sú federalizované alebo regionalizované. Federácia je liek pre vysilenú a ochudobnenú Vojvodinu a užitočná pre všetky časti Srbska a štátu v celku“, hodnotia vo vyhlásení.

Komentárov  

0 #1 an 2012-10-30 14:57
mám komentár...
myslím na teba, Vojvodina Moja...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články