Vladimír Skalský – staronový predseda SZSZ

Vladimír Skalský – staronový predseda SZSZ
 
Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) aj ďalšie tri roky bude viesť Vladimír Skalský. Tretíkrát za sebou ho za predsedu zvolili na štvrtom valnom zhromaždení, ktoré prebiehalo 1. novembra v Bratislave. Na čele tejto strešnej organizácie slovenského zahraničia, Vladimír Skalský sa nachádza od roku 2006. Zhromaždenie sa uskutočnilo deň po Stálej konferencii Slovenská republika a Slováci žijúci v zahraničí 2012 a na ňom sa zúčastnili delegáti z 98 najvýznamnejších slovenských organizácií z 23 krajín sveta.
 
foto
 
Foto www.uszz.sk
 
Podľa písania slovenskej tlačovej agentúry SITA Valné zhromaždenie ocenilo, že sa združeniu podarilo dosiahnuť zmenu na čele Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí a že štátne orgány Slovenskej republiky konajú v zmysle memoranda, ktoré združenie Slovákov adresovalo vláde Roberta Fica po voľbách.
 
Organizácia je však znepokojená zmenami v pobytovom zákone, ktoré podľa Skalského znepríjemňujú život najmä Slovákom z Ukrajiny a Srbska. "Mnohí si radšej vybavujú maďarské občianstvo, keď zistia, že osvedčenie zahraničného Slováka je im nanič," povedal po zvolení Skalský, ktorý chce o probléme informovať aj premiéra Roberta Fica.
 
Na čele združenia je okrem staronového predsedu sedemnásťčlenná Generálna rada. Jej členovia sú z USA, Česka, Maďarska, Srbska, Chorvátska, Rumunska, Poľska, Ukrajiny, Švajčiarska a Veľkej Británie.
 
SZSZ vznikla v roku 2002, pričom nadviazala na staršie existujúce zoskupenia, ktoré sa predtým schádzali v rámci Svetového kongresu Slovákov. Ten bol politickou organizáciou, ktorá sa usilovala o demokratický režim a zvrchovanosť na Slovensku. Naproti tomu SZSZ je širšou a v princípe apolitickou organizáciou, ktorá sa usiluje najmä o propagáciu a uchovávanie slovenskej identity vo svete. Združuje vyše 100 spolkov a inštitúcií v 23 krajinách na všetkých kontinentoch.
 
Vladimír Skalský je narodený v roku 1972 v Prešove. Vzdelanie: Univerzita Karlova v Prahe, Matematicko-fyzikálna fakulta, odbor teoretická fyzika (1990-1995). Od roku 1990 žije v Prahe.
 
Od polovice 90. rokov podniká v oblasti zahraničného obchodu (zastupovanie slovenských firiem na českom a čiastočne nemeckom trhu) a v oblasti realít. Je manažérom v oblasti medzinárodných vzťahov a kultúry, novinár, publicista, vydavateľ, vyšla mu zbierka básní K tichu a zbierka esejí Kľúčové slová: Praha, Slovensko, literatúra. Ako spoluautor sa podieľal na viac ako desiatke ďalších kníh. Od roku 2007 je šéfredaktorom portálu www.slovacivosvete.sk , od 2008 je i viceprezidentom Friendly European Center Against Expulsion a od 2009 viceprezidentom Europeans throughout the world.
 
Je slobodný, bezdetný, žije v Prahe, medzi jeho záujmy patrí šach a kultúra, najmä literatúra a divadlo, história a cestovanie.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #1 novinarka 2012-11-05 14:07
Prvým podpredsedom sa stal predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku a doterajší generálny tajomník SZSZ Ján Fuzik, na poste 2. podpredsedu zostal čestný generálny tajomník Slovenskej ligy v Amerike Ján Holý. Generálnym tajomníkom sa stal Peter Lipták z Česka, regionálnym tajomníkom pre západnú Európu Dušan Daučík zo Švédska, regionálnou tajomníčkou pre strednú a juhovýchodnú Európu Svetlana Zolňanová zo Srbska, členom výkonného výboru, zodpovedným za prioritné aktivity v oblasti školstva a vzdelávania Pavel Hlásnik z Rumunska. K práci výkonného výboru bola ako hospodárska v zmysle stanov prizvaná Andrea Salazar Štefanková (Rumunsko-Slovensko).
Členmi Generálnej rady SZSZ sa okrem členov výkonného výboru stali: Ivan Miroslav Ambruš z Rumunska, Valéria Balanko z Ukrajiny, Ján Bencsik z Maďarska, Juraj Červenák zo Srbska, Milan Čuba z USA, Vlastimil Fabišik z Česka, Andrej Kuric z Chorvátska, Alojzia Meier-Peschaková zo Švajčiarska, Ludomir Molitoris z Poľska, Jozef Pomichal z Veľkej Británie a Bohuslav Šťastný zo Švajčiarska.
Predsedom Zmierovacej a revíznej komisie zostáva Branislav Slivka zo Srbska, podpredsedom bol zvolený senior Juraj Bálint z Rumunska, hovorcom Štefan Medzihorský z Česka a členmi Katarína Melegová Melichová zo Srbska a Ernest Horvát z Ukrajiny.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články