V. Koncert slovenských zborov

V. Koncert slovenských zborov
 
Takmer dve hodiny krásneho zborového spevu včera večer odznelo v Slovenskom vojvodinskom divadle v Báčskom Petrovci. Usporiadateľom piateho Koncertu slovenských zborov z Vojvodiny aj tohto roku bol Komorný zbor Musica viva. Na koncerte vystúpilo 8 zborov, z čoho 6 našich slovenských vojvodinských a dva hosťujúce: Ženský komorný zbor zo Senty a zmiešaný zbor grécko-katolíckej cirkvi Chrysostomos z Vranova nad Topľou zo Slovenskej republiky.
 
foto
 
Zbor Chrysostomos pod taktovkou Anny Maťašovej zaspieval 7 duchovných skladieb
 
foto
 
Domáci zbor Musica viva vedený dirigentkou Marienou Stankovićovou - Krivákovou
 
foto
 
Kovačický Komorný mužský zbor s dirigentom Pavlom Tomášom
 
Podobne ako v predošlých rokoch, aj na tohtoročnej prehliadke nášho zborového spevu, okrem domáceho zboru Musica viva vystúpili ešte zbory zo Selenče, Nového Sadu a Starej Pazovy. V tomto roku vystal pivnický zbor Nádeje, avšak pribudol kovačický zbor. 12 –členný Komorný mužský zbor vedený dirigentom Pavlom Tomášom z Kovačice bol založený iba v tomto roku, avšak kvalitou svojho prednese zapôsobil na obecenstvo.
 
foto
 
Zbor Agapé z Nového Sadu najnovšie vedie Olivera Gabríniová
 
foto
 
Starší „Šafárikovci“ vystúpili pod dirigentskou taktovkou Anny Crveviovej
 
Celkom pekne znel aj ďalší mladý zbor Agapé z Nového Sadu , ktorý na rozdiel od Kovačičanov, je mladý aj vekovo a pôsobí pri Slovenskom kultúrnom centre Pavla Jozefa Šafárika a vedie ho Olivera Gabríniová. Druhý novosadský zbor, pôsobiaci tak pri Šafáriku ako aj pri cirkvi tentoraz vystupoval pod dirigentskou taktovkou Anny Crveviovej.
 
foto
 
Komorný zbor Zvony zo Selenče už 19 rokov úspešne vedie Juraj Súdi
 
foto
 
Miešaný zbor Tilia zo Starej Pazovy vedie Ana Đurđevićová
 
Ďalšou peknou novinkou bolo aj vystúpenie komorného zboru Zvony zo Selenče, ktoré tentoraz zneli aj so sprievodom vlastného orchestra. Domáci zbor Musica viva posilnený členkami Zboru slovenských pedagógov viedli dve dirigentky Mariena Stankovićová – Kriváková a Anna Medveďová. Najpočetnejší staropazovský Miešaný zbor Tilia aj tohto roku vystúpil pod vedením Any Đurđevićovej. Hosťujúce zbory: zbor Chrysostomos zo Slovenskej republiky a Ženský komorný zbor zo Senty tiež podali pekný výkon.
 
foto
 
Ženský zbor základiny Stevana Sremca zo Senty s umeleckou vedúcou Valerijou Fodor Marjanović
 
foto
 
Program moderovali Viera Dorčová – Babiaková a Rastislav Labáth a koncert otvoril zástupca predsedu obce Siniša Stanivuk
 
foto
 
Po koncerte nasledovalo veselé pobavenie účastníkov v budove ZŠ Jána Čajaka
 
Na záver stručný ale nie aj odborný uzáver: vcelku koncert bol vydarený. A ešte ďalšia potešujúca a posmeľujúca konštatácia: záujem o zborový spev existuje a to tak u spevákov – ba aj u mladých, - ako aj u obecenstva. Organizátorom k ich malému jubileu blahoželáme a želáme úspešnú ďalšiu prácu.
 
Text Katarína Pucovská
Foto Martin Pucovský

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články