45 ročný Rádio Báčka

Naše rádiá
 
Zamestnanci Rádio Báčky z Báča si včera pripomenuli 45 rokov pôsobenia. Na slávnosti si zaspomínali na neľahké začiatky. Najprv sa volali Rádio Báč. Ten sa poslucháčom po srbsky a po slovensky prvý raz prihovoril v nedeľu 1. mája 1967. Program v slovenskej reči dlhé roky pripravovali dobrovoľnícky a zdarma v Selenči a vysielali ho z obecného rozhlasu v Báči. Od začiatku deväťdesiatych rokov obecná rozhlasová stanica Rádio Báč si názov pozmenila v Rádio Báčku.
 
foto
 
Foto Ďuky
 
Rádio Báčka dnes už vysiela 24-hodinový program. Okrem v srbskej a slovenskej reči do svojej programovej schémy časom zaradili aj programy v chorvátskom, maďarskom, rómskom a rumunskom jazyku.
 
Od samého začiatku slovenské vysielania na vlnách Rádia Báč bývali v nedeľu. Tu treba zvlášť podčiarknuť mimoriadny entuziazmus Jána Čapeľu, ktorý v prvých, najťažších rokoch úspešne pripravoval a neraz aj viedol slovenské relácie.
 
Úctyhodné jubileá - 45 tokov pôsobenia - v tomto roku v apríli oslávil aj Rádio Báčsky Petrovac a v júli Rádio Stará Pazova. Rádio Kovačica je o 5 rokov mladšie a v roku 1964 bolo založené kultúrno - informačné stredisko (KIS), ktorého súčasťou je aj Rádio Kysáč, najstaršia lokálna rozhlasová stanica vo Vojvodine, ktorá si o dva roky pripomenie pol storočia pôsobenia.
 
Prvé slovenské rozhlasové relácie vysielal Rádio Nový Sad, ktorý pôsobí od roku 1949 a od samého začiatku mal program aj v slovenskej reči.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články