Klany

Klany
 
- Titanik tonie. Na palube sú aj dvaja Škóti. Okolo tonúcej lode plávajú žraloky, voda ľadová... MacDonald komentuje: Nie je to ani tak zle. Mohlo byť aj horšie. MacClaud nevydržal: Oko horšie? MacDonald: Nech sme si zaplatili spiatočnú, bolo by ešte horšie...Škóti však nie sú držgroši. Iba zbytočne nemíňajú. Keď však príde „ukázať sa“, vtedy sa nešetrí. Zvykom im je, že krstní rodičia svojmu krstniatku k 21. narodeninám zaplatia zubára. Nehľadia, koľko to stojí. Na ňom je teraz, či u toho zubára urobí nejaký účet.
 
foto
 
 
Celý svet vie, že Škóti milujú svoju gajdovú hudbu. Či v radosti, alebo smútku, či v boji, alebo na zábave... vždy im vyhráva nejaký gajdoš. Nevedia však, odkiaľ tie gajdy dostali. Íri to vedia. Oni ich vymysleli, ale keďže neboli očarení ich zvukom (ku lýre sa to nedá porovnať), podhodili gajdy Škótom a tí, ani dosiaľ neprišli na to, že prečo.
 
O tom, že Škóti sú usilovní národ, že svetu dodali mnohých vedcov... tiež každý vie. Tam, hlboko na severe Škótska, v klane vyrastal aj jeden nadmieru talentovaný mladík. Celá rodina mala z neho len radosť a veľkú nádej. Rozhodli sa, že ho dajú na univerzitu. Rovno do Oxforda.
 
Po roku prišiel chlapec domov na návštevu a všetci sa ho začali vypytovať, ako je to tam v cudzom svete, medzi Angličanmi. Vraj celkom dobre, len je to trochu divný národ. Okolo piatej odpoludnia všetci v internáte začnú hlavou búchať do múra a trvá to až do šiestej.
 
Ale nehovor, ozvalo sa pár poslucháčov. Hádam nebiješ hlavou o múr aj ty? Nie, nie som sprostý. Ja si vtedy vezmem gajdy a hrám si naše krásne pesničky. Celú hodinu.
 
Toto si v článku Jána Kulíka Klany v osobitnom okienku Mená, priezviská, vysvetlivky, etymológia… môžete prečítať tu:
 
 
alebo tu:
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články