Čo dokáže pekné slovo

Čo dokáže pekné slovo
 
Epilógom tejto výzvy bolo slávnostné udelenie cien najlepším mladým spisovateľom, ktoré usporiadali v Gymnáziu Jána Kollára so žiackym domovom v Báčskom Petrovci. Zišli sa tam predstavitelia našej Národnostnej rady, vydavateľského centra a škôl. Komisia pre literárnu činnosť Výboru pre kultúru našej Národnostnej rady, Výbor pre vzdelávanie a Slovenské vydavateľské centrum ešte v septembri vypísali literárny súbeh pre žiakov vyšších ročníkov základných škôl a stredoškolákov.
 
foto
 
Práce hodnotila porota v zložení Martin Prebudila (predseda), Pavel Matúch a Andrea Speváková. Nemali to ľahké, lebo aj prác bolo hodne, na súbeh ich totiž prišlo zo základných škôl až 76 a 8 prác zaslali stredoškoláci. Keď ide o základné školy, najlepšiu prácu zaslala Klára Horvátová zo Starej Pazovy. O druhú cenu sa rovnoprávne rozdelili Kovačičanka Marína Čížiková a Pazovčanka Silvia Hricová. Tretiu cenu si zaslúžili Filip Herček z Pivnice a Mário Matuľa z Padiny. Najúspešnejším stredoškolákom bol Michal Belička z petrovského gymnázia. Druhú cenu získala petrovská gymnazistka Jana Domoniová a tretiu žiačka ekonomickej školy v Starej Pazove Kristína Hricová.
 
Stredoškolák Michal Belička, ako i žiačka ZŠ Jána Kollára zo Selenče Paulína Častvenová sa tešili aj na iné literárne ceny. Hneď po slávnosti v gymnáziu s riaditeľmi škôl Paľom Beličkom a Svetlanou Zolňanovou vycestovali do Prahy. Túto možnosť získali ďakujúc tomu, že obe tieto naše školy nesú meno národovca a spisovateľa Jána Kollára. Práve pomenovanie školy im umožnilo zúčastniť sa na literárnom konkurze Jána Kollára, ktorý organizuje česko-slovenský spolok v Prahe. Ide o 8. ročník literárnej výzvy, do ktorej sa po prvý raz mohli zapojiť aj slovenské školy s menom Jána Kollára mimo územia Slovenska.
 
Andrea Speváková

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články