Svetové združenie Slovákov v zahraničí oslávilo 10 rokov existencie

Svetové združenie Slovákov v zahraničí oslávilo 10 rokov existencie
 
Pod záštitou prezidenta Gašparoviča a predsedu Národnej rady Pašku sa v Bratislave konali oslavy 10. výročia Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Miestom osláv bolo symbolicky miesto, kde združenie pred desaťročím vzniklo Historická budova Národnej rady Slovenskej republiky na Župnom námestí.
 
foto
 
Predseda SZSZ Vladimír Skalský víta predsedu USŽZ Igora Furdíka (Foto www.uszz.sk)
 
foto
 
Katarína Mosnáková s harmonikárom Ondrejom Maglovským (Foto www.uszz.sk)
 
Za prítomnosti slovenských štátnych predstaviteľov i zástupcov veľvyslanectiev krajín, v ktorých žijú početné slovenské komunity, sa v programe galavečera predstavili krajanskí umelci. "Chceli sme ukázať, že aj Slováci v zahraničí sa majú čím popýšiť," uviedol predseda Svetového združenia Slovákov v zahraničí Vladimír Skalský.
 
V programe vystúpili okrem iných Ľudová Hudba Valentína Bálinta z Maďarska so speváčkou Katarínou Királyovou i Katarína Mosnáková s harmonikárom Ondrejom Maglovským. Program moderoval slovenský šansoniér, žijúci v Prahe, no pôsobiaci aj v Poľsku Igor Šebo. Okrem umelcov a moderátora mal krajanský charakter aj banket, ktorý pripravil tím slovenskej reštaurácie z českého Hradca Králové.
 
Súčasťou osláv boli už popoludní aj ekumenické služby Božie vďakyvzdanie vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici. Omšu celebrovala predsedajúca farárka Anna Polcková spolu s generálnym biskupom Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Milošom Klátikom a rímsko-katolíckym pomocným biskupom Jozefom Haľkom.
 
"Svetové združenie Slovákov v zahraničí za desať rokov svojej existencie dokázalo vytvoriť a udržať jednotnú organizáciu dvojmiliónovej slovenskej komunity bez ohľadu na rôzne generačné skupiny, konfesie, politické presvedčenie, emigračné vlny," pripomenul Skalský. Dodal, že z 27 krajín EÚ má podobné organizácie len 15 národov. "Svetové združenie Slovákov v zahraničí si vyslúžilo rešpekt aj v rámci organizácie Európania vo svete so sídlom v Bruseli," podotkol Skalský a poznamenal, že aj vďaka tomuto faktu sa o hlavnom meste Slovenska uvažuje ako o sídle Agentúry pre Európanov vo svete.
 
TASR
 
Pozdrav prezidenta SR Svetovému združeniu Slovákov v zahraničí
 
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič pozdravil listom delegátov zhromaždenia Svetového združenia Slovákov v zahraničí, ktorí sa zišli v Bratislave pri príležitosti 10. výročia vzniku organizácie.
 
"Vážený pán predseda Svetového združenia Slovákov, milí krajania, pozdravujem Vaše jubilujúce zhromaždenie a blahoželám Vám k 10. výročiu vzniku Svetového združenia Slovákov žijúcich v zahraničí.
 
Vyjadrujem úprimné želanie, aby Vaša slávnosť bola nielen bilanciou prejdenej cesty k jednote krajanského hnutia v zahraničí, ale aj dôstojným a pozitívnym impulzom pre hľadanie ďalšieho prehĺbenia spolupráce a komunikácie celého slovenského krajanského hnutia vo svete. To bol hlavný dôvod, prečo som s potešením prevzal záštitu nad Vašim dnešným podujatím. Viete, že slovenskú komunitu v zahraničí považujem za integrálnu súčasť slovenského národa. Moje doterajšie stretnutia s Vami ma utvrdili v tom, že Slováci žijúci v zahraničí si často i napriek nepriazni okolia a komerčnému tlaku na kultúru, dokázali udržať svoje národné povedomie, jazyk, tradície. Rozvíjate slovenskú kultúru v zahraničí a dávate jej medzinárodný rozmer.
 
Veľmi pozorne sledujete dianie u nás doma a citlivo reagujete na naše politické ťažkosti. Rovnako, ba možno ešte intenzívnejšie ako my, prežívate úprimné nadšenie z každého nášho úspechu. Takéto stretnutia ma obohacujú, dodávajú optimizmus a elán do ďalšej spolupráce s Vami. V zahraničí žije viac ako 2 milióny Slovákov. Vyslovujem vďaku a obdiv tým, ktorí často z veľkej diaľky od svojej pôvodnej vlasti s láskou uchovávajú pri živote svoje slovenské povedomie a pocit hrdosti i spolupatričnosti k slovenskému národu. Nás doma to utvrdzuje v odhodlaní naďalej hľadať cesty a formy ešte intenzívnejšieho vzťahu medzi Slovenskom a zahraničnou slovenskou komunitou.
 
Na záver chcem oceniť úspešnú 10-ročnú činnosť Svetového združenia Slovákov v zahraničí. Jeho aktivity v prospech Slovenska a slovenského krajanského zahraničia. Vďaku si zaslúži Vaša práca, ktorú vnímam ako súčasť celkového snaženia štátnej politiky i slovenského krajanstva o zbližovanie Slovákov zo zahraničia a domova. Ubezpečujem Vás, že ako prezident Slovenskej republiky budem naďalej dôsledne podporovať pozitívnu zjednocujúcu činnosť všetkých krajanských spolkov a organizácií v zahraničí. Na druhej strane od Vás očakávam podporu Slovenska prostredníctvom posilňovania našich vzťahov s krajinami Vášho pôsobenia najmä v oblasti obchodu, investícií a v sfére kultúrnej výmeny.
 
Prajem Vám ďalšie úspešné roky, mnoho entuziazmu a užitočných projektov v prospech porozumenia a dobrej spolupráce Slovákov všade vo svete. Zároveň Vám a Vašim blízkym želám pokojné prežitie Vianoc a veľa pohody i zdaru v novom roku 2013.“, uviedla hlava štátu v zdravici krajanom.

Komentárov  

+2 #1 Guest 2012-12-22 20:54
Tu načim komentár, prečo si nepovieme aspoň troška pravdy - aló, je tam niekto... Bolo to krásne, Katka krásne zaspievala a Ondro Maglovský tam živých zošľachťoval a tých troška menej - dával do pozoru... E, to je ten náš Ondro, maestro.. A ninačim mu ani len malé uznanie našej Socialisttickej národnostnej rady .. Asi si spolu s Rasimom Ljajičom to najvyšššššie uznanie zoberie Ján Makan ml, aj jeho dobrá manželka..... A ondro, nech si len hrá po svojom... Tak mu aj načim... Tak mu je dobre a krajšie... Nikdy sme v hanbe nezboli ani nezostali,my, kerých sa to nikddy ani nedotýkalo...
Ale, Ondrovi načim pomník - eštee ni, zachráň pán Boh, postaviť a povedať si - Ej, ten Onndro zachránil nejednu našu dušu,,,
pozdrav
nedokonalý
m - Nikola Tesla
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články