Nadčasový génius Nikola Tesla...

Nadčasový génius Nikola Tesla...
 
...zomrel v dnešný deň pred 70 rokmi za záhadných okolností. Celý život Nikolu Teslu bol vskutku opradený záhadami. Patril k záhadným vedcom, ale oveľa záhadnejšie sú jeho objavy. Obdivovaný i zaznávaný, ďaleko predstihoval svoju dobu. Fakt je, že bol veľmi zvláštny. Mal napríklad taký jemný sluch, že vnímal tikanie hodín cez niekoľko izieb, počul let muchy, mal vízie, kreslil autá poháňané elektrinou. Bol schopný vidieť veci dlho predtým, ako sa stali. Sám o sebe tvrdil, že je médiom. Hovoril: „Robím pre budúcnosť a súčasníci ma nepochopia, ale jedného dňa prevládajú vedecké zákony prírody, ktorej tajomstvá som odhalil a všetko sa zmení ako tlesknutím do dlaní...
 
foto
 
...všetko sa zmení. Nastane nová éra múdrosti človečenstva, ktorá sa bude vyznačovať chápaním času, objavením zdroja nekonečnej energie a tvarovaním hmoty podľa želania vedcov. Ľudské vedomie posunie hranice života a živým umožní rozprávať sa s dušami zomrelých oddelených od tela. Toto poznanie dodatočne pozmení naše chápanie o rozdieloch života a smrti. Som presvedčený, že je celý kozmos zjednotený, tak v hmotnom ako aj duchovnom ohľade. Jesto vo vesmíre nejaké jadro, z ktorého my dostávame všetku silu, všetku inšpiráciu, ono nás večne priťahuje, ja cítim jeho moc a významy, ktoré ono vysiela do celého vesmíru, ktorý tak udržiava v súlade. Mne sa nepodarilo preniknúť do toho jadra, ale viem, že existuje a keď mu chcem pridať nejaký hmotný atribút, potom myslím, že je to SVETLO a keď sa snažím pochopiť ho duchovne, potom je to KRÁSA a MILOSRDENSTVO. Ten, kto nosí v sebe takú vieru, cíti sa byť silným, práca mu robí radosť, lebo sa sám cíti byť jedným tónom vo všeobecnej harmónii. “
 
Zaujímavý dokumentárny film Nikola Tesla - vládca sveta a ďalšie filmy o tomto nedocenenom géniovi si možno pozrieť tu:
 
 
Aj keď bol géniom, Nikola Tesla trpel silnými fóbiami. Nemal formálne dokončené vzdelanie a aj tak dostal 15 čestných doktorátov. Rozprával nemecky, maďarsky, anglicky, chorvátsky, francúzsky a česky.
 
Mnohí vedci a vzdelanci sa zhodujú v názoroch, že človečenstvo malo dvoch skutočných geniálnych velikánov: Leonarda da Vinciho a Nikolu Teslu.
 
Po Teslovi bola v roku 1960 pomenovaná jednotka magnetickej indukcie - tesla.
 
Mnoho štátov USA vyhlásilo deň jeho narodenín: 10. júl za deň Nikola Teslu.
 
Niekedy v budúcnosti možno vypláva na povrch, komu bolo v záujme, aby ešte aj 70 rokov po smrti Nikolu Teslu jeho vynálezy zostali veľkou neznámou. Možno sa zvie aj to, čo to vlastne objavil geniálny vynálezca, že ho odsúdili na zabudnutie a podľa niektorých údajov dokonca zavraždili...
 
Katarína Pucovská
 
Nikola Tesla sa narodil 10. júla 1856, v dedinke Smiljan vo vtedajšom Rakúskom cisárstve, dnes Chorvátsko a zomrel 7. január 1943 v New Yorku. Bol geniálny fyzik srbského pôvodu, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov a rôznou mierou prispel k odvetviam ako robotika, balistika, počítačová veda, jadrová fyzika a teoretická fyzika.
 
Zaoberal sa viacerými futuristickými projektmi a neskôr priam vizionárskymi, na tú dobu ťažko zrealizovateľnými a drahými projektmi, ako bola napr. bezdrôtová distribúcia elektriny. Kvôli všetkým týmto faktorom sa dostal do finančných problémov, utiahol sa do ústrania a 7. januára 1943 záhadne zomrel pomerne chudobný a zabudnutý v jednom z newyorských hotelov vo veku 86 rokov.
 
Tesla a jeho vynálezy stále prekvapuje dnešnú vedu a fascinujú ľudí. Doteraz sa nepodarilo porozumieť všetkým jeho nápadom. Bol považovaný za vizionára, ktorý bol ďaleko vpredu oproti svojim vedeckým kolegom. V roku 1890 vynašiel vákuované žiarovky svietiace bez vlákna. Niektoré Teslove objavy, ktoré vznikali popri jeho výskume si ani sám možno neuvedomoval. Už v roku 1887 ako prvý objavil tzv. Röntgenové žiarenie (pomenované po W. Röntgenovi - ten ho však objavil až o osem rokov neskôr). Teslovi sa dokonca pripisuje, že vynašiel laser o viac ako pol storočie skôr, ako bol objavený.
 
Celkovo si Tesla pripísal okolo 700 objavov, no väčšinu z nich si nestihol dať patentovať. Veľa jeho objavov bolo ukradnutých. Samotný Tesla vraj povedal "Neľutujem, že mi ukradli moje myšlienky. Je mi ľúto, že nemajú vlatné".
 
Teslov možno najväčší vynález - voľný prenos elektriny po celom svete, však stroskotal kvôli chamtivosti. Nie jeho, ale bankárov. Nikola Tesla vymyslel prenos energie vzduchom najskôr do vzdialenosti niekoľko sto metrov (tzv. projekt Wardenclyffeskej veže). Tesla na otázku bankára Johna Pierpona Morgana (financoval Teslove experimenty) "Koľko za to budú ľudia platiť" odpovedal: "Nebudú platiť nič, bude to bezplatné". Teslova odpoveď znamenala koniec financovaniu týchto projektov.

Komentárov  

0 #1 nemaju pojmaa 2013-01-07 18:49
legenda 20. stoocia, aj dnes, len my o tom málo vieme...Tak nám aj načim... Dobrú noc...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články