Astronomický úspech astronómov Nočného sokola

Astronomický úspech astronómov Nočného sokola
 
Členov Astronomického spolku Univerzum Jaroslava Grňu z Kulpína a Janka a Jelenu Mravíkcov z Báčskej Palanky dnes prijal veľvyslanec Slovenskej republiky v Srbsku J.E. Ján Varšo. Astronómovia poinformovali slovenského veľvyslanca o svojej práci ako aj o úspechoch, ktoré dosiahli v minulom roku. Hovorilo sa aj o možnosti spolupráce s astronomickými spolkami zo SR.
 
foto
 
Ján Varšo vyjadril želanie navštíviť observatórium Nočný sokol v Báčskej Palanke
 
Na sklonku roku 2012 v planetáriu na Petrovaradínskej pevnosti v rámci Astronomickej novoročnej noci Jaroslavovi Grňovi a Jankovi Mravíkovi udelili osobitné uznania Zväzu astronomických spolkov a astronomických sekcií Vojvodiny za prínos k rozvoju astronómie zaznamenaním 45 mimosolárnych planét a objavením jednej premennej hviezdy.
 
foto
 
Predseda Zväzu astronomických spolkov a astronomických sekcií Vojvodiny Dušan Mrđa udeľuje uznania Jaroslavovi Grňovi a Jankovi Mravíkovi
 
O astronomickom úspechu dvoch našich astronómov Národný kalendár 2013 prináša takýto článok:
 
Astronomický úspech astronómov Nočného sokola
 
Neraz sa zahľadíme do krásnej hviezdnej oblohy. V tom šírom nebeskom priestranstve možno nájdeme nejakú „našu“ hviezdu. Hviezdy nás totiž všetkých priam magicky priťahujú: sú ďaleké, záhadné, žiarivé...a snáď preto dokážu učarovať aj tým najtvrdším a najprízemnejším realistom. Tak sa roky do hviezd prizerajú aj naši astronómovia Jaroslav Grňa z Kulpína a Janko Mravík z Báčskej Palanky. Až napokon našli svoju hviezdu. Objavom ohromili nielen astronomickú verejnosť v našej krajine lež aj širšie.
 
Z observatória Nočný sokol Night Hawk z Báčskej Palanky začiatkom roka prišla totiž senzačná správa o objavení novej premennej hviezdy. K významnému úspechu sa spoločne dopracovali Janko Mravík, Jaroslav Grňa a Gregor Srdoč z Rijeky (Chorvátsko). Táto trojica nebeských nadšencov teraz skutočne má svoju hviezdu, ktorá im právom trochu patrí, - veď si ju našli medzi miliardami žiarivých nebeských útvarov na nekonečnej hviezdnej oblohe.
 
Hovorí sa: sľuboval hviezdy z neba; narodil sa pod šťastnou hviezdou; má krásne oči ako hviezdy; vidiel všetky hviezdy...a sú aj filmové hviezdy. Alebo: milý milej sľúbi, že jej sníme hoci aj hviezdu z neba...
 
Či možno vziať modré z neba alebo nejakú hviezdu? - astrológovia by snáď aj pripustili takú možnosť, avšak astronómovia, aj keď trávia veľa času medzi hviezdami, sú vskutku nohami pevne na zemi a potrpia si na exaktných údajoch. Okom ďalekohľadu či teleskopu dni a noci zahľadení do neba presne vedia vypočítať a predstaviť si aj to čo obyčajný človek nedokáže. Sú azda aj najrozhľadenejší ľudia na svete - veď sa pozerajú do univerza.
 
Aj naši hvezdári vypočítali kde by sa mala dovtedy neobjavená premenná hviezda objaviť a trpezlivo ju dňami čakali. Trpezlivosť ruže rodí a tak jednej noci ju aj vyčkali a jej objavenie zaznamenali svojimi inštrumentmi. Potom svoj objav zo snímkami zaslali do medzinárodného strediska premenných hviezd a napokon 9. februára z AAVSO The International Variable Star Index (VSX), potvrdili že ide o novoobjavenú premennú hviezdu a dostala pomenovanie VSX J091006.5+304328. Hviezda sa nachádza v súhvezdí Rak (Cancer). Pozorovania premennej hviezdy robili od 27. januára do 2. februára, použili ďalekohľad GSO 250/1250 na montáži EQ6 a CCD kameru Astropix 1.4. Celkovo nasnímali 3767 záberov s expozíciou 15s. Na spracovanie údajov použili program Muniwin a Peranso.
 
Aby sa k takýmto údajom mohli dopracovať, samozrejme potrebovali špeciálne zariadenia, prístroje dokonca aj observatórium. Všetko to si zabezpečili prevažne vlastnou prácou a vlastnými prostriedkami.
 
Robotizované observatórium Night Hawk v Báčskej Palanke otvorili v roku 2011 a to predovšetkým vďaka Jankovi Mravíkovi. Je tam ďalekohľad Newton 250/1250 na montáži EQ6. Potom, vďaka Jaroslavovi Grňovi, observatórium vybavili aj kamerou. Astrofoto.sk zo Slovenska dlhodobo im totiž zapožičalo kameru Astropix 1.4 .
 
„V januári nám počasie žičilo, tak sme každú jasnú noc využívali na prácu s kameru a snímali Mesiac, Jupiter ... ale diaľkovo cez Internet: Janko z teplého domu v Palanke a ja z Kulpína“ - hovorí Jaroslav Grňa , ktorý navrhol vyskúšať sa i vo fotometrii premenných hviezd. Kontaktovali Gregora Srdoča z Chorvátska, skúseného pozorovateľa premenných hviezd a extrasolárnych planét. Úspech nevystal a dnes sa táto trojica hvezdárov pýši nekaždodennou „trofejou“ – potvrdením z American Association of Variable Star Observers o odhalení hviezdy.
 
Na tomto objave však nezastali. Neúnavne pracujú a značia najmä tranzity mimosolárnych planét. Tak za pár mesiacov urobili vyše 30 záznamov, čo sa všetko eviduje v patričných domácich a svetových astronomických inštitúciách a takým počtom sa títo naši neúnavní hvezdári astronomickou rýchlosťou šplhajú k svetovej špičke astroamatérov.
 
Jaroslav Grňa a Janko Mravík nielenže pozorujú hviezdy a nebeské javy, ale ich aj fotografujú. V Báčskom Petrovci v Modrom salóne SVD usporiadali aj výstavu fotografických záberov rôznych zvláštnych nebeských javov. Prednášateľ fyziky na gymnáziu v Báčskom Petrovci Jaroslav Grňa roky pre tento náš Národný kalendár vypočítava i astronomické efemeridy.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+2 #1 Guest 2013-01-17 05:00
Super! Blahozelam!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články