Pravoslávny Nový rok

Pravoslávny Nový rok
 
Pravoslávny svet, ktorý sa riadi podľa starého juliánskeho kalendára Nový rok víta o polnoci z 13. na 14. januára. V Srbsku ho v tomto roku uvítame iste veselšie a hlučnejšie, keďže sa na početných námestiach usporiadajú programy a v pondelok väčšina zamestnancov bude mať voľný deň. V Novom Sade na námestí v novoročnom programe, ktorý sa začne o 21:00 vystúpia Garavi sokak, Apsolutno romantično, Amajlija... a o polnoci je plánovaný ohňostroj.
 
foto
 
Na rozdiel od vlaňajška, tohto roku na námestí v Novom Sade program nevystane
 
13. január je teda podľa starého juliánskeho kalendára posledným dňom v roku a zasvätený je svätej Melánii.
 
14. január je v pravoslávnom kalendári pomenovaný ako Deň obriezky Spasiteľa - Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki, Nova godina. Ten deň je zároveň ôsmym dňom po narodení Ježiša Krista a označený je červenými písmenami. Teda ide o cirkevný sviatok a v chrámoch si v rámci slávnostných liturgií Vasilia Velikého pripomínajú obriezku Ježiša Krista. Hlavná liturgia sa vo väčšine chrámoch začne o 10:00, avšak pred ňou je ešte takzvaná „utiereň“, čo sú raňajšie bohoslužby. Po liturgii sa veriaci stretnú pri spoločných modlitbách a to je takzvaný novoročný „molebden“, kde sa modlia za úspešný rok a dobrú úrodu.
 
Ten deň sa ľudovo pomenúva aj "Mladi Božić" alebo Pravoslávny alebo aj „Srbský“nový rok.
 
V tomto roku v Srbsku 14. január možno naposledy slávime iba ako cirkevný sviatok. Republiková vláda totiž v ústrety sviatku štátnym orgánom, lokálnym samosprávam a všetkým hospodárskym subjektom odporučila, aby sa v tento deň nepracovalo. Nateraz ide iba o uzáver Vlády Srbska, ktorý nemá zákonný podklad ale, samozrejme, uctievať sa bude. Návrh čoskoro postúpia Zhromaždeniu Srbska na schválenie a čo nevidieť budeme mať ďalší štátny sviatok.
 
K pravosláviu sa vo svete hlási približne pol miliardy kresťanov. Najpočetnejšou je ruská cirkev a najviac pravoslávnych veriacich je v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu, až okolo 200 miliónov. Okrem v Srbsku, Čiernej Hore, Poľsku... pravoslávnych veriacich jesto aj v Česku asi 40 tisíc a na Slovensku asi 70 tisíc.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články