Nájomcovia na svojom?

Nájomcovia na svojom?
 
Vojvodinskí poľnohospodári v týchto dňoch čoraz hlasnejšie prejavujú nesúhlas s predajom a prenájmom poľnohospodárskej pôdy zahraničným občanom. Obviňujú najmä ministra financií a hospodárstva Srbska Mladjana Dinkića, ktorý chce do krajiny prilákať investorov z Východu. Arabskej spoločnosti už ponúkol ornú pôdu a avizoval skoré otvorenie najväčšej banky z arabských krajín, presnejšie zo Zjednotených arabských emirátov. Poľnohospodári sa obávajú, že sa tak stanú nájomcami na svojom. Poľnohospodári z Báčskej Palanky včera protestovali.
 
foto
 
Dnes takto protest prejavili poľnohospodári z Omoljice pri Pančeve
 
Bývalý minister poľnohospodárstva Srbska Goran Živkov ocenil dohodu vlády Srbska s arabskou spoločnosťou Al Dahra o predaji poľnohospodárskych kombinátov v Srbsku za veľké právne a morálne násilie. Pripomenul tiež, že je v Srbsku predaj pôdy zahraničným občanom nepovolený a opýtal sa prečo sa arabskej spoločnosti povolila kúpa 25 tisíc hektárov. Vládu Srbska tiež obvinil, že sa vyhla tendrového predaja a šejkovi zo Zjednotených arabských emirátov umožní získať práva nad najúrodnejšou vojvodinskou pôdou.
 
„V prípade, že bude verifikovaná medzištátna zmluva o prenajatí štátnej pôdy a v prípade, že arabský partner získa právo obrábať vojvodinské polia, Srbsko bezpochyby bude spomaľované na ceste do Európskej únie.“ vyhlásil tajomník združenia poľnohospodárskeho a potravinárskeho priemyslu v Hospodárskej komore Vojvodiny Djordje Bugarin. On mieni, že by bolo najlepšie čo skôr zastaviť celý aranžmán a vyzvať združenia poľnohospodárov vyjadriť sa o tomto kroku štátneho vedenia.
 
Obec Báčska Palanka nesúhlasí s aranžmánom so spoločnosťou Al Dachra o prenájme štátnej pôdy Vojenskej ustanovizne Morović – Karadjordjevo. Z tohto dôvodu oficiálne zaslali list premiérovi Srbska Ivicovi Dačićovi, v ktorom ho vyzývajú na rozhovor. Predseda Báčskopalanskej obce Bojan Radman mieni, že obecný rozpočet tak bude poškodený o asi 150 miliónov dinárov ročne.
 
Dnes predstaviteľov poľnohospodárov prijali ministri poľnohospodárstva a financií Goran Knežević a Mladjan Dinkić, avšak, zdá sa, nič sa neriešilo.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+3 #1 poľnohospodára 2013-01-17 16:34
Sedliak som, aj sedliak budem...
Len nikdy Mladý Dinkić...
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články