Slovensko - srbské mosty

Slovensko - srbské mosty
 
Včera v Bratislave prezident Republiky Srbsko Tomislav Nikolić a prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič pozitívne zhodnotili položenie slovenského národnostného spoločenstva v Srbsku. Prezident Nikolić vyhlásil, že je Srbsko pyšné na túto menšinu a prezident Gašparovič sa priznal, že srbskému kolegovi závidí na Slovákoch žijúcich v Srbsku, ktorí si zachovávajú svoju slovenskú národnú a kultúrnu identitu a zároveň sú lojálnymi občanmi Srbska.
 
foto
 
Prezident SR Ivan Gašparovič a prezident Republiky Srbsko Tomislav Nikolić počas privítacieho ceremoniálu na nádvorí Prezidentského paláca (Foto: SITA)
 
Prezident Srbska Tomislav Nikolić do knihy návštev v Prezidentskom paláci zapísal: „Naše dve slovanské krajiny spája dlhá tradícia priateľských vzťahov a spolupráce. Sú početné príklady vzájomnej spätosti počas stáročnej histórie. Národnostná menšina Slovákov v Srbsku a Srbov na Slovensku sú mostom, ktorý spája a upevňuje priateľstvo a výnimočné vzťahy našich krajín. Preto aj v budúcnosti očakávam, že sa tie vzťahy naďalej budú zveľaďovať pre dobro občanov oboch krajín, Európy a sveta.“ – Napísal Tomislav Nikolić a cituje tlačová agentúra Tanjug.
 
Obaja prezidenti skonštatovali dobrú úroveň vzájomných vzťahov. Gašparovič považuje za pekné, že obe krajiny si vždy vedeli pomáhať. Nikolić zasa zaspomínal na vzburu a následnú popravu 44 slovenských vojakov v srbskom Kragujevaci počas 1. svetovej vojny, ktorú dnes pripomína pamätník. Hlavy štátov sa však zhodli na tom, že vzájomná obchodná výmena by sa mohla zväčšiť. Podľa Gašparoviča je dnes menšia ako 500 mil. eur ročne. Nikolić by chcel, aby už o rok bola aspoň dvojnásobná. Podľa písania slovenskej agentúry SITA Ivan Gašparovič tiež ubezpečil srbského kolegu, že postoj Slovenska ku Kosovu sa nezmenil a že SR aj ďalej bude podporovať Srbsko v európskych integráciách.
 
Tomislav Nikolić odovzdal slovenskému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi štátne vyznamenanie Radu Republiky Srbsko za rozvíjanie a upevňovanie mierumilovnej spolupráce a priateľských vzťahov Srbska a Slovenska.
 
Prezident Srbska Tomislav Nikolić a srbský minister zahraničia Ivan Mrkić sa stretli aj so slovenským ministrom zahraničia Miroslavom Lajčákom.
 
foto
 
Pri stretnutí Miroslava Lajčáka a Tomislavom Nikolićom bol prítomný aj veľvyslanec SR v Belehrade Ján Varšo (Foto www.mzv.sk)
 
Ministri zahraničných vecí Ivan Mrkić a Miroslav Lajčák podpísali zmluvu medzi Srbskom a Slovenskom o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

0 #5 Guest 2013-02-03 11:12
V Bratislave 22. 01. 2013 dijaspora.gov.rs/.../?lang=lat
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
0 #4 druga opcija 2013-01-31 12:19
A koja strnka nam je druga normalna opcija?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+4 #3 Guest 2013-01-23 16:26
Ajde,ljudi,pa nemojte tako oštro. Možda
g.prezident Nikolić nije Anu pozvao da
bude član njegove pratnje u Slovačkoj.
Nemože Ana da kaže, Hoću i ja da idem ako ima slobodno mesto u kombiju, nemam ništa osim male torbice...a umem lepo da stojim
kad se prave slike.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+3 #2 slucajni 2013-01-23 07:55
Ana Tomanova pravi gresku za greskom, sto Slovake u Srbiji boji u zuto i radi za DS
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+1 #1 come alien 2013-01-23 06:38
Zasto Ana Tomanova nije isla sa nikolicem u Slovacku, sa Tadice je bila redovno !?
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Čo všetko sa ešte treba dozvedieť o prírode
Čo všetko treba poobjavovať v zozname
jej zázrakov
Nech ťa ochraňuje táto dobrá zem
I rastlinky nech ti pomôžu
Tí matrikári časov
Si v polohe vtáka Vo všetkých bodoch
jeho príčinlivého letu odrazu

Nízko a celkom blízko
Akoby v sebe Prúdi vzduch v človeku
V zastavenom víchre celkového diania
V ohlášaní sa snehu
v snehu

Posledné komentáre

Posledné články