Srbsko na širokej Mliečnej ceste

Srbsko na širokej Mliečnej ceste
 
Tak, ako sa to periodicky v dejinách Srbska opakuje, zdá sa, nastal zas ten čas, tá chvíľa, keď sa krajina znovu polarizuje. A ak náhodou nieto dôvodov na roztržky, tak sa ony hoci aj umele vytvoria. Kto/čo stojí alebo sa skrýva za aflatoxínom v mlieku. Kto sú vinníci za ohromné škody? Alebo..., kto je obeťou? Na obhajobu jedných podozrivých si zastáva jedna časť obyvateľstva a na stranu druhých ich oponenti. A pritom, - paradoxne, - asi je väčší problém v ľuďoch, než v kravách a ich mlieku. Sucho bolo v celej Európe a následkom horúčav sa vari iba v Srbsku zvýšil obsah škodlivého toxínu v mlieku. Rovnako tak, ako čo Dunaj preteká mnohými krajinami a iba v jeho srbskej časti ryby majú červov...
 
 foto
 
Tiež aj pšenica, ktorá sa pestuje na tejto najúrodnejšej pôde, na tejto sýtej vojvodinskej černozemi, odrazu je nekvalitná a obsahuje ťažké kovy. A tak ďalej...
 
Keď sa ale potkýname o množstvo nelogických problémov, treba sa zahľadieť v úplne inom smere: Žeby všetko bolo len plytkou, avšak bezohľadnou politickou hrou, ktorá má za úlohu skryť niečo omnoho podstatnejšie???
 
Ak sa niečo chce utajiť alebo „pretisnúť“ na malé dvierka, prečo sa oheň rozpaľuje vo Vojvodine, ktorá ten problém nerieši, lebo nemá mechanizmy, nemá takmer žiadnu právomoc? Či sa jej náhodou nechce odňať aj tá už takmer iba deklaratívna autonómia?
 
Politika zrejme v afére s mliekom má zamiešané prsty. Ale, či iba politika? Sú totiž aj takí, čo upodozrievajú poľnohospodársku loby, ktorá chce zničiť srbského roľníka. Tak či onak, v oboch prípadoch sa jedná predovšetkým o Vojvodine.
 
Že je terčom Vojvodina, dalo by sa uzavrieť aj podľa nedeľňajšieho protestu výrobcov mlieka pred budovou Vlády Vojvodiny. Na znak protestu pre aféru s aflatoxínom, ktorú označili za umele vytvorenú,, zhromaždení výrobcovia pred budovou Vlády vyliali niekoľko sto litrov mlieka. Prečo to neurobili v Belehrade, kde by sa taký nanajvýš závažný, takmer existenčný problém mal riešiť?
 
Aféra s mliekom predstavovala podraz pre sedliakov, o tom niet pochybností, ale trpeli aj spotrebitelia. A ešte vždy aj trpia, lebo mnohí rodičia dodnes nevedia, či mlieko také aké je, smú dať svojim malým deťom, ktoré ho nanajvýš potrebujú.
 
Pre aféru takýchto rozmerov by v normálnom svete a v normálnej krajine mnohí museli zodpovedať, vrátane tí najvyšší. Ale, u nás to tak nefunguje. Republikové štátne vedenie sa chce „zmyť“ zo zodpovednosti a neférovo prehadzuje vinu na pokrajinskú vládu. Z druhej strany vysokí pokrajinskí funkcionári, členovia demokratickej strany odkazujú, že ide o ďalšiu manipuláciu zo strany pokrokárov (SNS).
 
Či zmanipulovaní alebo nie, vojvodinskí výrobcovia mlieka na proteste právom boli rozhorčení a s plným právom poznamenali: „Nemôžeme pochopiť prečo sa niekto zahráva s nami a kto uhradí alebo bude zodpovedať za nemerateľné škody“.
 
Podobnú otázku si kladieme takmer všetci my.
 
Katarína Pucovská

Komentárov  

+2 #2 mlieko a mliečkobudem anonym 2013-03-03 09:08
Keď pánovia v Belehrade tak rozhodnú i "myšomor" nám bude sladký!
Citovať | Nahlásiť administrátorovi
+2 #1 Guest 2013-03-02 19:03
Pani Katarína, dávam klobúk dolu.
Keby sme mali niečo ako oceniť, že
niekto robí dobrú prácu, zbieral
by som podpisy, aby si dostala cenu
roka OSTRÉ PERO. Naozaj si to ale
zaslúžiš.
Teraz otázka: koľkých poslancov sme
poslali do Belehradu? Vieme ich mená?
Vieme ich adresy? Vieme čísla ich
telefónu? Tak sa preberme zo spánku
a začnime s nimi rozhovor - otázkami.
A NEPRESTAŇME S ROZHOVOROM KÝM NÁM
NEDAJÚ ODPOVEĎ NA NAŠE OTÁZKY.
Hovorme a chovajme sa slušne, ale
nedajme sa odstrčiť - veď by bez nás
Vojvoďanov hladom pomreli.
Ešte raz, môj obdiv, ajpozdrav.
Citovať | Nahlásiť administrátorovi

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články