Panská láska, ženská chuť a marcové počasie nie sú stále

Panská láska, ženská chuť a marcové počasie nie sú stále
 
Marcové počasie je tohto roku nanajvýš premenlivé. V prvé marcové dni sme sa začali tešiť jari. Teplom nás vtedy okrialo marcové slnko a dnes, v piaty kalendárny jarný deň, nás nato ochladil marcový sneh. Pranostika hovorí: Marcový sneh žnie chlieb. Dnešný deň - 25. marec – je podľa evanjelického kalendára Zvestovanie narodenia Krista Pána panne Márii. Presne o tomto dni ďalšia pranostika hovorí: Jaro zvestuje Zvestovanie, ale zimu ešte nevyháňa. Meteorológovia nás predsa tešia, že ju čoskoro vyženie. Veľká noc vraj bude slnečná a teplá. Zajtra a pozajtra ešte slabé sneženie, v druhej polovici týždňa vyjasnenie a v nedeľu opravdivá jar s teplotou 15-20 stupňov. Len aby sa predpoveď vydarila!
 
foto
 
Kulpín, 25. 03. 2013 kvety pod snehom
 
Jar od nás tohto roku trochu bočí. Ale, nielen od nás. Ani na Slovensku situácia nie je o nič lepšia a predpovede sa podstatne nelíšia od týchto našich. Pre celé Slovensko platí od dnešného večera od 18:00 výstraha prvého stupňa pred tvorbou snehových jazykov a závejov. Slovenskí meteorológovia taktiež avizujú postupné otepľovanie a topenie snehu v druhej polovici týždňa a cez víkend teplotu vzduchu na juhu nad 10 stupňov Celzia.
 
foto
 
Kvety po Kvetnej nedeli
 
V Maďarsku sa opakuje situácia spred desiatich dní. Dnes je totiž znovu doprava narušená a sneží od 11:00. Očakávajú tam až 15 centimetrov snehu. Severovýchodný vietor večer zosilnie a môže spôsobiť záveje, upozorňujú meteorológovia. Počasie dnes komplikuje situáciu aj na Ukrajine, v Rusku, v Británii... To čo v tomto pochmúrnom počasí hreje je nádej ale aj predpovede, že sa do celej strednej Európy koncom týždňa pravdepodobne vráti jar.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články