Biela sobota

Biela sobota
 
Názov Bielej soboty je odvodený od zvyku zažínať nové svetlo. Nový oheň symbolizoval nový život. Radostná oslava zmŕtvychvstania sa začínala až večer po západe slnka posvätením ohňa, zapálila sa večná lampa a novoposvätená veľkonočná sviečka - paškal. Podľa pradávnej katolíckej tradície je táto noc očakávaním Pána, noc bdenia.
 
foto
 
Monsiňor Marián Dej, rímskokatolícky farár v Selenči na Kvetnú nedeľu s deťmi (Foto Robert Kanja)
 
Pred týždňom v rímskokatolíckej farnosti v Selenči oslávili v plnom kostole Kvetnú nedeľu a dnes večer očakávajú zmŕtvychvstanie. Veľkonočná vigília sa začala po západe slnka a potrvá do asi 22:00.
 
Oslava Kristovho zmŕtvychvstania začína Veľkonočnou vigíliou na Bielu sobotu večer, pôvodne v noci, keď sa začínala aj židovská Pascha. Cirkev bdie a očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie.
 
Monsiňor zo Selenče Marián Dej vykonáva služby Božie po slovensky ale aj po chorvátsky. Slovenskí katolíci vo Vojvodine sú totiž málopočetní a do značnej miery zabudnutí. V pozícii „misionára“ si uvedomuje, že úspechom nemusí byť plný kostol ľudí, ale kvalitní kresťania, ktorí autenticky žijú podľa evanjelia. „Želal by som si, aby katolíci na Slovensku vedeli, že v Srbsku žijú slovenskí katolíci a že vôbec existujeme,“ povedal kňaz. Práve pre tento nezáujem sa stalo, že v susednom Chorvátsku slovenské farnosti už prakticky nejestvujú a ani na jednom mieste sa neslúži svätá omša po slovensky. – vyhlásil pre Katolícke noviny Monsiňor Marián Dej zo Selenče.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné komentáre

Posledné články