Biela sobota

Biela sobota
 
Názov Bielej soboty je odvodený od zvyku zažínať nové svetlo. Nový oheň symbolizoval nový život. Radostná oslava zmŕtvychvstania sa začínala až večer po západe slnka posvätením ohňa, zapálila sa večná lampa a novoposvätená veľkonočná sviečka - paškal. Podľa pradávnej katolíckej tradície je táto noc očakávaním Pána, noc bdenia.
 
foto
 
Monsiňor Marián Dej, rímskokatolícky farár v Selenči na Kvetnú nedeľu s deťmi (Foto Robert Kanja)
 
Pred týždňom v rímskokatolíckej farnosti v Selenči oslávili v plnom kostole Kvetnú nedeľu a dnes večer očakávajú zmŕtvychvstanie. Veľkonočná vigília sa začala po západe slnka a potrvá do asi 22:00.
 
Oslava Kristovho zmŕtvychvstania začína Veľkonočnou vigíliou na Bielu sobotu večer, pôvodne v noci, keď sa začínala aj židovská Pascha. Cirkev bdie a očakáva Kristovo zmŕtvychvstanie.
 
Monsiňor zo Selenče Marián Dej vykonáva služby Božie po slovensky ale aj po chorvátsky. Slovenskí katolíci vo Vojvodine sú totiž málopočetní a do značnej miery zabudnutí. V pozícii „misionára“ si uvedomuje, že úspechom nemusí byť plný kostol ľudí, ale kvalitní kresťania, ktorí autenticky žijú podľa evanjelia. „Želal by som si, aby katolíci na Slovensku vedeli, že v Srbsku žijú slovenskí katolíci a že vôbec existujeme,“ povedal kňaz. Práve pre tento nezáujem sa stalo, že v susednom Chorvátsku slovenské farnosti už prakticky nejestvujú a ani na jednom mieste sa neslúži svätá omša po slovensky. – vyhlásil pre Katolícke noviny Monsiňor Marián Dej zo Selenče.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Ján Myjavec (1909 – 1985)

Pôjdeme

Nad riekou širokou
brezy sa klonia
v hladinu neskalenú.
A ktosi v diaľke
piesňou divokou
objíma žírne polia.
...
Vzduchom už vibrujú
záchvevy leta,
v rozpuku krás
ktosi nás volá.
Pôjdeme, priateľu,
veď je už čas.

 

Posledné komentáre

Posledné články