Zajtra v Srbsku deň smútku

Zajtra v Srbsku deň smútku
 
Šesťdesiatročný muž zavraždil šesť mužov, šesť žien a dvojročné dieťa. K tragédii prišlo v dedinke Velika Ivanča pri Smedereve. Obeťami sú susedia a rodina podozrivého páchateľa. Páchateľ ich popravil dnes nadránom v spánku ranami do hlavy z pištole typu CZ 88 a neskôr sa pokúsil zavraždiť aj vlastnú manželku a seba. Obaja však prežili a v súčasnosti sa v ťažkom stave nachádzajú v miestnej nemocnici. Ide o najväčšiu masakru v novodobej histórii Srbska. Vláda Srbska vyhlásila 10 apríl za deň smútku, ktorý sa začne dnes o polnoci.
 
Strelca identifikovali ako Ljubišu B. Páchateľ najskôr zabil svojho syna, postrelil manželku a potom začal strieľať u susedov. Pokúsil sa aj o samovraždu. Podľa výpovedí jeho známych sa Ljubiša správal úplne normálne, nebol násilníkom a nerobil žiadne problémy. Dvanásť ľudí zomrelo na mieste, trinásta obeť podľahla zraneniam v belehradskej nemocnici. Medzi obeťami je aj 42-ročný syn a 83-ročná matka páchateľa, ako aj manželský pár vo veku 21 a 19 rokov spolu so svojím dieťaťom.
 
Ťažko zranená je aj 60-ročná manželka páchateľa. Muž bol podľa výpovedí obyvateľov dediny pokojnej a nekonfliktnej povahy. Miestne policajné zdroje informovali, že strelec pochádzal z usporiadanej rodiny, v trestnom registri nemal záznam a zbraň mal v legálnej držbe od roku 1981. Neexistujú záznamy o tom, že by trpel nejakou formou psychickej choroby. V 90. rokoch počas vojen sprevádzajúcich rozpad bývalej Juhoslávie bojoval v Slavónsku.
 
Podľa informácií denníka Blic prišiel minulý rok páchateľ o prácu spolu so svojím synom, s ktorým pracoval pre jednu slovinskú spoločnosť.
 
Motív masakry nateraz nie je známy.

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť

urad

Letmo

ANDREJ SLÁDKOVIČ
(1820 – 1872)
200 rokov od narodenia

Marína

Marína moja! teda tak sme my
ako tie božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene;
padajú hviezdy, aj my padneme,
vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
a klenoty hruda kryje:
Ale tie hviezdy predsa svietili,
a pekný život tie kvety žili,
a diamant v hrude nezhnije!

 

Posledné články