"1150" a "Dni slovanskej gramotnosti"

"1150" a "Dni slovanskej gramotnosti"
 
Dni slovanskej kultúry, čiže akcia pod názvom "1150" od dnešného dňa prebieha v Novom Sade a vo víkendové dni sa rozšíri aj o festival "Dni slovanskej gramotnosti". Týmto si mesto Nový Sad uctí misiu solúnskych bratov Cyrila (Konštantína) a Metoda, tvorbu slovanského písma, vznik prvých kníh v slovanskom jazyka a vytvorenie prvých transkripčných škôl v slovanskom svete.
 
foto
 
Tri roky, počnúc predošlým a končiac rokom 2014, mnohé slovanské krajiny ako i Vatikán oslavujú 1150. výročie začiatku misie svätcov a vierozvestcov Cyrila a Metoda. Pri tejto príležitosti sa v piatok, sobotu a nedeľu v Novom Sade usporiada festival "Dni slovanskej gramotnosti", ktorý sa bude konať na niekoľkých lokalitách a bude zameraný na podporu kultúry Slovanov, s dôrazom na literárnu tvorbu 12 krajín, v ktorých žijú slovanské národy. Festival je koncipovaný tak, aby zároveň pripomenul i deň veľkých osvietencov Cyrila a Metoda.
 
Tohto roku si aj UNESCO pripomína 1150. výročie začiatku misie dvoch velikánov zaslúžilých o vznik slovanskej kultúry. Slávnostné zahájenie festivalu bude v piatok 24. mája o 19:00 v mestskej porte a do neho budú zapojené aj Rady národnostných menšín. Vo svojich programoch dôraz budú klásť na vzdanie holdu slovanskému písmu a kultúre. V Ústave pre kultúru vojvodinských Slovákov v piatok o 17:00 usporiadajú priliehavý multimediálny program v ktorom predstavia kúsok slovenského sveta v Srbsku.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články