25. máj - Deň mladosti

25. máj - Deň mladosti
 
V celej bývalej Juhoslávii si aj v tomto roku mnohí pripomíname narodeniny doživotného juhoslovanského prezidenta Josipa Broza Tita. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, tisíce zástancov Titovho diela navštívia dnes jeho hrobku v Dome kvetov a Múzeum juhoslovanských dejín v Belehrade. Rituál nosenia štafetového kolíka po celej Juhoslávii a jeho odovzdávanie súdruhovi Titovi v deň jeho narodenín 25. mája, bol uvedený v roku 1945. Deň mladosti v roku 1987, kedy sa tento celojuhoslovanský sviatok poslednýkrát oslavoval tradične s nosením štafety, sa ešte naposledy niesol v slávnostnom duchu a Ismeta Krvavac vtedy zaspievala Zemljo moja:
 
 
V Kumrovci, v chorvátskom Zágorí, rodisku Josipa Broza Tita, pred jeho rodným domom, bude aj dnes tradičná oslava dňa mladosti, pod heslom "V mladosti je radosť - radosť z mladosti".
 
foto
 
Tito a Jovanka
 
"Niektorí sa mylne domnievajú, že 25. mája oslavujeme Titove narodeniny, pretože sa on vskutku ani nenarodil v ten deň. My iba pokračujeme v oslavách Dňa mladosti, ktorý bol sviatkom Juhoslovanov, a každý rok máme iný slogan osláv," povedal predseda Spolku "Josip Broz Tito " z Chorvátska Tomislav Badovinac, jeden z organizátorov akcie.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

Víťazoslav Hronec

BÁSNIK

Sedí za stolom,
   na konci sveta:
vábi ho belosť
   papiera;
dohára sviečka,
   plameň sa zmieta,
ako keď človek
   zomiera.

Vonku na daždi,
   modlia sa všetci
pred tvárou boha
   -vinníka:
zovšadiaľ striehne
   mlčanie vecí
a zmyslu slov sa
   vymyká.

 

Posledné komentáre

Posledné články