Košice, Vranov nad Topľou, Čerpotok...

Košice, Vranov nad Topľou, Čerpotok...
 
Vo Vranove nad Topľou prebiehajú 26. Vranovské zborové slávnosti a na nich sa zúčastňujú selenčské Zvony a petrovský zbor Musica viva. V rumunskom Čerpotoku na mládežníckom folklórnom festivale sú kulpínski a jánošícki folkloristi. V Košiciach na 2. ročníku Festivalu srbskej kultúry sa zúčastňujú pazovskí divadelníci s predstavením Obrazy môjho sveta v réžii Miroslava Benku a panónske miniatúry vystavuje galéria Babka z Kovačice. Všetky uvedené podujatia trvajú ešte dnes a zajtra.
 
foto
 
V Košiciach srbské špeciality chystal kuchár Petko Jovančić z Niša, ktorý hostil Tita, Elizabeth Taylor...(Foto http://www.terraincognita.sk)
 
Od 12. do 16. júna 2013 sa v Košiciach uskutočňuje druhý ročník festivalu srbskej kultúry. Okrem srbskej kultúry a účastníkov Srbov, do festivalového programu organizátor zaradil aj divadelné predstavenie Obrazy môjho sveta v réžii Miroslava Benku a výstavu Panónska miniatúra z kolekcie galérie Babka z Kovačice.
 
Obrazy môjho sveta sú originálnym snovým príbehom asociatívneho neverbálneho divadla. Predstavenie je metaforou o úpadku hodnôt v ére globalizácie sveta. Využíva biblické motívy, prvky mýtu i mágie a dynamickú hudbu argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu.
 
Výstava Panónska miniatúra z kolekcie galérie Babka z Kovačice a riaditeľ a majiteľ galérie Pavel Babka prezentuje v Košiciach diela predovšetkým kovačických insitných maliarov. Galéria Babka bola v roku 2001 UNESCOm vyhlásená za svetové stredisko vydavateľskej činnosti insitného maliarstva.
 
foto
 
Spevácky zbor Ozvena, ktorý je organizátorom vranovského zborového festivalu, vlani pobudol v Selenči (Foto KZ Zvony)
 
Na 26. zborový festival Vranovské zborové slávnosti boli okrem domácich zborov pozvané i spevácke zbory z Nemecka, Španielska, Srbska, Macedónska a z Čiech. Ide o nesúťažný zborový festival určený pre všetky zborové kategórie. V rámci podujatia sa zorganizoval aj workshop a seminár, ktorý viedol Juraj Súdi – náš muzikológ, zborový dirigent a umelecký vedúci komorného zboru Zvony zo Selenče. Zborové koncerty sa konajú okrem Vranova n.T. a okolia, aj v Humennom a tak je umožnené zborové umenie prezentovať v širšom zábere Zemplínskeho regiónu. Dnes večer na Festivale vystúpi i Komorný zbor Musica Viva z Báčskeho Petrovca a Komorný zbor Zvony zo Selenče. Zvony zajtra predpoludním budú účinkovať na bohoslužbách v evanjelickom kostole a Musica viva v gréckokatolíckom kostole.
 
foto
 
KUS Zvolen Kulpín aj v minulosti vystupoval na festivale v Čerpotoku
 
Kultúrno-umelecké stredisko Zvolen z Kulpína a Slovenský kultúrno-umelecký spolok Jánošík z Jánošíka sa dnes a zajtra zúčastňujú na IV. výročí folklórneho festivalu slovenskej mládeže Mládežnícky folklórny Čerpotok 2013 v rumunskom Čerpotoku. Tento festival je najväčším folklórnym festivalom Slovákov v Rumunsku, počas ktorého sa prezentuje kultúra a tradícia prostredníctvom tanca a spevu. Dnes popoludní sa uskutočnila prehliadka krojov, slávnostné otvorenie a slávnostný program a zajtra po druhom slávnostnom programe bude vyhodnotenie.
 
Katarína Pucovská

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť
SEM VNESTE TEXT Z OBRÁZKU (AK NEMÔŽETE PREČÍTAŤ TEXT STLAČTE OBNOVIŤ)

urad

Letmo

VIERA BENKOVÁ

Novoročná zrkadlová sieň
1. ...
večer predčitujem z nebeskej oblohy
nedosnívané príbehy o živote ľudí...

2. Novoročný vinš

úctivo pristúp k bráne na básni,
postoj pri nej, v pokore a bázni;
nech sa Ti aspoň vo sviatočné dni,
ak nie vždycky a všade,
z dôvery a lásky otvorí;

3. Nový rok...

dni sú sťa dlhý
korálkový náhrdelník,
ktorý nám podaroval čas...

(úryvok)

Posledné komentáre

Posledné články